+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Útok stříbra na zlato? V nejbližší době bude neúspěšný, tvrdí analytici

31.07.2014

Zlato a stříbro mají z investičního hlediska spoustu společného. Obě komodity chrání peníze před inflací, jejich spotřeba roste a vývoj jejich ceny je podobný. Zlato je přitom dlouhodobě vnímané jako výhodnější a spolehlivější. V poslední době se ale objevují názory, že stříbro tuto roli převezme.


Mnoho investorů totiž poukazuje na to, že stříbro je dlouhodobě podhodnocené a čekají jeho výrazný růst. Jenže stříbro má stále oproti zlatu několik nevýhod. Pro mnoho odborníků je proto otázka, jestli jej dokáže překonat.

Odborníci čekají i šestinásobný růst

Příznivci stříbra upozorňují, že jeho cena je asi 60x nižší než cena zlata. Jeho zásoby jsou přitom vyšší pouze 10x. Podle mnoha analytiků by se proto měla cena stříbra postupně přiblížit k této hranici. Díky tomu by mělo lehce překonat ztrátu, kterou na zlato nabírá už při nákupu.

Na rozdíl od zlata totiž stříbro není osvobozené od DPH, kterou při nákupu zaplatíte, ale při zpětném prodeji ji nedostanete. Spolu s marží obchodníkům tak hned po nákupu proděláváte zhruba 30 %. Pokud by ale stříbro skutečně předvedlo očekávaný růst, této nevýhody by se rychle zbavilo.

Růstu ceny nahrává průmysl

Výhodou stříbra je také to, že většina toho, co se vytěží, putuje do průmyslu. Poptávka je tak stabilní a nedá se očekávat žádný zásadní pokles. Právě naopak – analytici očekávají, že poptávka ještě stoupne. Vzhledem k tomu, že při současných cenách se recyklace stříbra nevyplatí, a těžařské společnosti nemohou jednoduše zvýšit těžbu, dá se opravdu čekat, že hodnota stříbra poroste.

graf1

Hlavní nevýhoda: menší stabilita

Jenže oproti zlatu má také několik nevýhod. Kromě jiného třeba tu, že u stříbra nejsou tak časté produkty, jako je třeba Zlaté spoření, kdy průběžně posíláte na spoření peníze, za které se ihned nakupuje patřičné množství zlata.

Oproti zlatu také není jeho cena tolik stabilní. Znamená to, že můžete čekat vyšší zisky, ale také vyšší propady. A právě to je důvod, proč se nedá čekat, že stříbro vytlačí zlato z pozice nejspolehlivějšího uložení peněz. Do zlata totiž investují hlavně konzervativní investoři, kteří chtějí co nejlépe ochránit peníze i za cenu nižšího zhodnocení. A stříbro přece jenom oproti zlatu znamená větší risk.


Odborníci: Nejbližší 3 roky bude lepší zlato

Nedá se přitom moc pochybovat o tom, že cena stříbra poroste. Otázkou je ale kdy. Odborníci ze společnosti Kitco, která se zabývá sledováním cen drahých kovů i obchodem s nimi, nedávno upozornili, že v nejbližší době bude stále výhodnější zlato.

V horizontu nejbližšího 1 až 3 roků se podle nich víc vyplatí investice do zlata. Mluví pro to několik argumentů.

  • Několik centrálních bank, například ruská nebo čínská, zlato v poslední době kupují ve velkém. O stříbro zájem nemají.
  • Letošní poptávka po stříbře v průmyslu zůstává lehce za očekáváním.
  • Na rozdíl od stříbra je zlato vnímané jako alternativní měna.
  • Stříbru se nejvíc daří, když investoři do drahých kovů víc spekulují. V nejbližší budoucnosti se přitom v obchodu s drahými kovy čeká spíš sázka na jistotu než nějaké spekulace.

graf-2


Čas stříbra přijde

Odborníci z Kitca ale zároveň upozorňují, že se pravidelně střídají období, kdy je výhodnější zlato a kdy stříbro. Stříbro bylo výhodnější investicí například v letech 2008 až 2011. Od té doby je výhodnější zlato. Dá se ale čekat, že do několika let přijde opět období stříbra. Podle analytiků to jen nebude v nejbližším roce až třech letech.

Poté se může situace obrátit. Nabízejí se proto 2 řešení.

  • Počkat s investicí do stříbra dva tři roky a do té doby dál věnovat svou pozornost hlavně zlatu.
  • Zařadit do svého investičního portfolia zlato i stříbro. Zlato v první řadě jako rezervu, která vás nezklame, a stříbro jako příslib budoucích zajímavých zisků.