+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Top investice příštích 10 let? Analytici doporučují stříbro

01.07.2014

Nejlepší investice dalšího desetiletí. Tak vidí stříbro investiční analytici. Podle nich jeho cena poroste spolu s cenou zlata. Rozdíl má být jediný – stříbro poroste mnohem výrazněji, podle některých předpovědí až stonásobně.


Hlavní důvod pro růst ceny stříbra je jednoduchý – poptávka překračuje nabídku. Zatímco v roce 2012 se vytěžilo 787 milionů uncí, spotřeba byla skoro 847 milionů uncí. Naprostá většina spotřebovaného stříbra, kolem 75 – 85 %, přitom míří do průmyslu. Používá se například v mobilech, automobilech či fotovoltaickém průmyslu.

Poptávka dál poroste, tvrdí odborníci

Právě díky velkému využití v průmyslu se dá čekat, že poptávka jen tak neklesne. Spíš naopak. Odborníci čekají její růst, který potáhnou rostoucí ekonomiky Číny a Indie.

Tím spíš, že objem těžby stříbra nejde nijak rychle a výrazně navýšit. Zhruba 70 % stříbra totiž těžařské společnosti získávají jako vedlejší produkt při těžbě jiných kovů, například mědi, olova nebo niklu. A jejich těžbu se v současnosti navyšovat nevyplatí.

7 důvodů, proč věřit stříbru

Důvodů pro růst ceny stříbra je ale mnohem víc než jen velká spotřeba v průmyslu. I když některé s ní souvisejí. Představíme vám alespoň 7 nejdůležitějších.

  • Stříbrné rezervy docházejí – cena stříbra zatím nerostla hlavně proto, že deficit mezi těžbou a spotřebou vykrývaly státy svými stříbrnými rezervami. Jenže ty rychle docházejí. Zatímco ještě po 2. světové válce měly jen USA strategickou zásobu 3,5 miliardy unce stříbra, v současnosti se celosvětové zásoby odhadují na 400 až 700 milionů uncí.
  • Vytěžení se blíží – nejen, že docházejí strategické zásoby jednotlivých států, ale ubývá i nevytěženého stříbra. Podle některých odhadů bude veškeré stříbro vytěžené do 20 let.
  • Recyklace se nevyplatí – i když je hlavním spotřebitelem stříbra průmysl, ve výrobcích bývá stříbra tak málo, že se recyklace nevyplácí. Většina tak mizí z oběhu a končí na skládkách.
  • Stabilní poptávka – stříbro je ve spoustě výrobků nenahraditelné, a protože ho v nich je jen málo, tak by se i jeho několikanásobné zdražení se v ceně projevilo jen minimálně. Proto se nedá čekat, že by jeho zdražení způsobilo pokles poptávky.
  • Výrazné podhodnocení – analytici se shodují na tom, že stříbro je výrazně podhodnocené. Zatímco jeho výskyt v přírodě je zhruba 17x vyšší než u zlata a historicky jeho průměrná cena byla 15x nižší než u zlata, v současnosti je nižší 60x!
  • Základní hodnota – v minulých letech se ukázalo, že základní hodnota stříbra se pohybuje kolem 18 dolarů za unci. Pod ni by stříbro nemělo dlouhodobě klesnout. V současnosti se přitom pohybuje kolem 20 dolarů, stále tedy může hodně stoupat.
  • Zájem investorů – i když se k investorům v současnosti dostává jen 15 – 25 % stříbra, jejich zájem o něj začíná stoupat. Stříbro totiž stejně jako zlato slouží jako jistota uchování peněz, která je ochrání i před inflací.


Nevýhoda jménem DPH

Oproti zlatu má stříbro jednu velkou nevýhodu. Při jeho nákupu totiž zaplatíte DPH, výkup už je ale bez ní. Když si k tomu přičtete marži obchodníků, vyjde vám, že hned po nákupu ztrácíte zhruba 30 % hodnoty stříbra.

Vyrovná se stříbro zlatu?

Čeští i zahraniční odborníci upozorňují, že i přes DPH se investování do stříbra vyplatí. Očekávají totiž minimálně čtyřnásobný růst ceny, který by ztrátu 30 % lehce překonal. A podle některých analytiků může být růst ještě výraznější. Dvakrát v historii totiž bylo stříbro dokonce dražší než zlato. Pokaždé v období, kdy ho bylo buď stejně, nebo dokonce méně.

A právě taková situace je i nyní. Vzhledem k očekávanému brzkému vytěžení, docházejícím zásobám a stále trvající poptávce v průmyslu, se dá čekat, že jeho cena poroste opravdu výrazně. Mnoho investorů to už pochopilo a investic do stříbra tak postupně přibývá. A to je věc, která růst ceny ještě urychlí. K nákupu stříbra je proto zřejmě ten nejvyšší čas.