+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Světová cena zlata se nemění, čeští investoři na něm přesto vydělávají. Díky slabé koruně

24.05.2015

Že cena zlata klesá a je otázka, jestli se investice vyplatí? Tak na to zapomeňte! Takové tvrzení platí maximálně v USA. V České republice zlato posiluje. A výrazně! Za poslední rok stoupla jeho cena v korunách už o 12 procent.

Už několik měsíců se cena zlata za unci pohybuje okolo hranice 1200 dolarů. A nijak výrazně se nezvedá. Ovšem zvedá se kurz dolaru vůči české koruně. Čeští investoři tak můžou investicemi do zlata vydělávat, i když se jeho světová cena nemění.

Jasně se to ukázalo v minulých měsících. Jen za rok 2014 stoupla cena zlata v korunách o 10 procent. A to i přesto, že cena v dolarech o 3 procenta klesla. A za posledních 12 měsíců cena zlata stoupla dokonce o 12 procent.


Cena zlata v ČR? Na podobné úrovni jako před 4 lety

Čísla z minulých měsíců tak ukazují, že v České republice žádný výrazný pokles ceny zlata nehrozí. Oproti spojeným státům americkým se u nás naopak ceny zlata drží stále na dobré úrovni a rozdíl oproti maximální ceně není zdaleka tak výrazný.

Jasně to ukazuje i následující tabulka, ve které najdete maximální ceny zlata v uplynulých letech.


Pokles v USA, růst v ČR

Z tabulky je vidět nejen to, že zlato dokáže pokrýt ztráty způsobené poklesem kurzu koruny, ale také že se jeho cena pohybuje jen lehce pod maximem. Ukazuje se tak, že stagnace (nebo dokonce pokles) ceny zlata v dolarech neznamenají ztráty pro české investory. Právě naopak. Cena zlata v České republice se pohybovala okolo vrcholu v době, kdy za oceánem výrazně klesala.

Důvod je jasný –nízký kurz koruny vůči dolaru. Podílejí se na něm hlavně dvě věci.

  1. Posílení dolaru – hodnota dolaru v posledních měsících stoupla jak oproti koruně, tak oproti euru. I když tak cena zlata v dolarech zůstává stále stejná, v jiných měnách roste.
  2. Devizové intervence České národní banky – ČNB korunu udržuje na nízkém kurzu oproti euru i dolaru. Spolu s posilováním dolaru to přispívá k růstu ceny zlata.

Situace se přitom v blízké době měnit nebude. Režim devizových intervencí bude platit nejméně do druhé poloviny roku 2016. A v březnu guvernér ČNB Miroslav Singer prohlásil, že je připravený korunu znovu oslabit. Což investorům do zlata jen nahrává.

Ukazuje to totiž, že cena zlata v korunách může ještě výrazně růst. Bez ohledu na situaci v zámoří.