+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Poptávka po zlatu roste, cena je přesto nízká. Stahují ji spekulace s futures

19.08.2015

Vyšší a vyšší. Taková je v posledních týdnech poptávka po zlatu. Jeho cena přesto neroste. Můžou za to prodeje futures kontraktů, které cenu zlata uměle snižují. Jejich majitelé je ale jednou musejí odkoupit zpět. A v tu chvíli cena zlata výrazně poroste.


Tomu, že bude cena drahých kovů stoupat, nasvědčuje i rostoucí poptávka. Například americká mincovna US Mint už 7. července ohlásila, že veškeré stříbrné investiční mince American Eagle jsou vyprodané. Premium (příplatek nad spotovou cenu stříbra) se tak u mincí zvedl na nejvyšší úroveň za poslední dva roky.

Podobnou situaci zaznamenala US Mint také u zlatých investičních mincí American Eagle. V červenci jich prodala přes 136 000 uncí. To je dvakrát víc než v červnu a nejvíc od dubna 2013.


Zájem o drahé kovy stoupá i v Indii nebo v Kanadě

Poptávka roste i mimo USA. Například v prvním letošním čtvrtletí zaznamenala zvýšený zájem investorů také mincovna Royal Canadian Mint. Prodej stříbrných mincí Maple Leaf v ní stoupl o 8,5 % oproti stejnému období roku 2014.

Ještě výrazněji rostla poptávka po stříbru v Indii. Za první čtyři měsíce roku byla o 30 % vyšší než ve stejném období loni. A velká čínská a indická poptávka po zlatě v prvním letošním čtvrtletí znamenala 19% nárůst prodeje zlata na šanghajské burze.


Zlato doplácí na nekryté krátké futures

Cena zlata přesto neroste. Naopak. V polovině července se výrazně propadla. Některé údaje přitom nasvědčují tomu, že za jejím poklesem stojí spekulace se zlatými futures.

Prodejem nekrytých krátkých futures, které sázejí právě na pokles tržní hodnoty zlata, totiž spekulanti uměle navyšují nabídku zlata na trhu futures. A právě na nich se cena určuje.


GlobalResearch: cenu zlata úmyslně srážejí banky

Podle nezávislého serveru GlobalResearch stojí za manipulací s cenou zlata pravděpodobně banky, které ji určují (podezřelé z toho byly už po předešlých velkých poklesech ceny zlata). Masivní prodeje nekrytých pozic totiž bývají načasované tak, aby vedly ke stop-loss prodejům kontraktů, které pak banky výhodně skoupí.

Vydělávají na tom nejen banky, ale také americká ekonomika. Situace totiž nahrává větší stabilitě dolaru a politice kvantitativního uvolňování. Právě tu uplatňuje americká centrální banka.

A pokles ceny zlata podporují i negativní zprávy a komentáře. Trh se zlatem označují za medvědí i přesto, že poptávka po něm stoupá.


Faber varuje před krachem. A doporučuje zlato

Odborníci, jako je například renomovaný švýcarský investor Marc Faber, ale upozorňují, že současný stav je neudržitelný. V dohledné době proto může přijít světový krach, který zapříčiní centrální banky jednotlivých států.

Právě zlato je podle Fabera způsobem, jak se na podobnou situaci připravit co nejlépe. Dlouhodobě proto doporučuje část peněz investovat do drahých kovů. Ať už jednorázovým nákupem nebo třeba pomocí Zlatého spoření.