+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Konec manipulací se zlatem. Jeho cena podle odborníků přirozeně poroste

15.04.2014

Nedávno jsme vás informovali o podezření, že loňský pokles ceny zlata zavinily manipulace obchodních zástupců několika významných bank. Nyní se na toto téma podíváme trochu podrobněji. Podle odborníků totiž právě loňské manipulace a pokles ceny nasvědčují tomu, že letos cena zlata vzroste. A hodně výrazně!


Deutsche Bank skončila s fixingem

S cenou zlata měli manipulovat zástupci pěti bank, kteří při konferenčních hovorech stanovují ukazatel London Gold Fix používaný k ohodnocování zlata. Kromě některých výzkumů a vyjádření tomu nasvědčuje i chování Deutsche Bank. Právě ta patří mezi banky stanovující London Gold Fix.

Ve chvíli, kdy o možné manipulaci promluvila Elke Königová z německého Spolkového úřadu pro finanční dohled, totiž Deutsche Bank přestala stanovovat fixingy zlata a stříbra. Podle Erica Sprotta ze Sprott Asset Management to mohla udělat proto, že ji vyděsila informace o manipulacích, kterých se měl účastnit i její zástupce. Sprott zároveň upozornil, že ceny zlata byly nejnižší vždy v období, kdy zástupci bank dostávali odměny.


Cena klesala i přes rostoucí poptávku

Postupně tak měli zástupci bank snížit ceny zlata z 1 900 dolarů za trojskou unci na 1 200 dolarů za unci. A to i přesto, že poptávka po zlatu výrazně převyšovala nabídku a cena zlata tudíž měla růst.


Výsledek? Poroste zlato i akcie

Pokud se tyto informace potvrdí, znamená to, že zlato je v současnosti hluboce podceněné a jeho cena výrazně poroste.

  • Podle některých odhadů by se jeho cena měla reálně pohybovat kolem 2 100 dolarů za unci, zatímco v současnosti je okolo 1 300 dolarů.
  • Znamená to, že je zhruba o 62 % levnější, než by mělo být!

Proto se podle některých odborníků dá čekat, že cena zlata se letos k hranici 2 100 dolarů vyhoupne.

Upozorňují proto, že je vhodný čas investovat do zlata nebo třeba do akcií těžařských skupin, jejichž ceny mohou stoupnout až o stovky procent!