+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Konec manipulací se zlatem. Jeho cena podle odborníků přirozeně poroste

15.04.2014

Nedávno jsme vás informovali o podezření, že loňský pokles ceny zlata zavinily manipulace obchodních zástupců několika významných bank. Nyní se na toto téma podíváme trochu podrobněji. Podle odborníků totiž právě loňské manipulace a pokles ceny nasvědčují tomu, že letos cena zlata vzroste. A hodně výrazně!


Deutsche Bank skončila s fixingem

S cenou zlata měli manipulovat zástupci pěti bank, kteří při konferenčních hovorech stanovují ukazatel London Gold Fix používaný k ohodnocování zlata. Kromě některých výzkumů a vyjádření tomu nasvědčuje i chování Deutsche Bank. Právě ta patří mezi banky stanovující London Gold Fix.

Ve chvíli, kdy o možné manipulaci promluvila Elke Königová z německého Spolkového úřadu pro finanční dohled, totiž Deutsche Bank přestala stanovovat fixingy zlata a stříbra. Podle Erica Sprotta ze Sprott Asset Management to mohla udělat proto, že ji vyděsila informace o manipulacích, kterých se měl účastnit i její zástupce. Sprott zároveň upozornil, že ceny zlata byly nejnižší vždy v období, kdy zástupci bank dostávali odměny.


Cena klesala i přes rostoucí poptávku

Postupně tak měli zástupci bank snížit ceny zlata z 1 900 dolarů za trojskou unci na 1 200 dolarů za unci. A to i přesto, že poptávka po zlatu výrazně převyšovala nabídku a cena zlata tudíž měla růst.


Výsledek? Poroste zlato i akcie

Pokud se tyto informace potvrdí, znamená to, že zlato je v současnosti hluboce podceněné a jeho cena výrazně poroste.

  • Podle některých odhadů by se jeho cena měla reálně pohybovat kolem 2 100 dolarů za unci, zatímco v současnosti je okolo 1 300 dolarů.
  • Znamená to, že je zhruba o 62 % levnější, než by mělo být!

Proto se podle některých odborníků dá čekat, že cena zlata se letos k hranici 2 100 dolarů vyhoupne.

Upozorňují proto, že je vhodný čas investovat do zlata nebo třeba do akcií těžařských skupin, jejichž ceny mohou stoupnout až o stovky procent!