+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Nepropadejte panice! Klesající cena zlata investicím nahrává

22.10.2014

Cena zlata v posledních třech letech klesla - nezoufejte. Levnější zlato totiž nahrává všem, kteří do něj investují pravidelně, a také investorům, kteří právě vycítili šanci na zajímavý zisk. Vědí totiž, že cena zlata v historii klesla už několikrát. Pokaždé ale jen krátkodobě. A když pak opět stoupla, vynesla příjemný zisk.


Mnoho lidí se přitom v posledních měsících o své peníze bojí a zlato prodávají. Právě to je přitom největší chyba, které se nezkušení investoři dopouštějí. Každý trochu zkušený investor totiž dělá přesný opak (a netýká se to jen zlata) – nakupuje, když jde komodita dolů a prodává, když jde nahoru. Jen tak investováním vyděláte.


Čím větší pokles, tím větší konečné zhodnocení

Investice do zlataU zlata to platí tím spíš, že je to dlouhodobá investice. Nekupujete ho proto, abyste čekali, jak se jeho cena vyvine za několik měsíců, a pak rychle prodávali. Zlato je investice nejméně na 10 let. Pak se zpravidla začíná zhodnocovat. A právě taková období poklesu, jako je toto, investorům pomáhají zhodnotit zlato co nejvíc.

Platí to i pro pravidelné investování třeba pomocí investičních programů, jako je Zlaté spoření.


Pravidelným nákupem zlata i v době, kdy jeho cena klesá, totiž snižujete jeho průměrnou cenu. A jakmile pak zlato začne znovu růst, váš zisk je o to větší.


Na investici do zlata je správný čas, tvrdí Forbes

Správný čas na investování potvrzují i odborné články. Nepochybuje o tom například renomovaný investiční časopis Forbes, který upozorňuje, že cena zlata je v současnosti pod náklady na jeho vytěžení. Právě to je jeden z důvodů, proč se dá s jistotou tvrdit, že jeho cena opět poroste.

Potvrzují to i různí úspěšní investoři. Například Jim Rogers upozorňuje, že podobné korekce ceny jsou jednou za tři až pět let běžné u všech produktů. Znamená to nejen to, že cena zlata v nejbližších letech opět poroste, ale také to, že propad v příštích letech čeká pro změnu akcie.


Investoři čekají velký krach ekonomik

Jen tak mimochodem, právě Rogers také podotýká, že chytří investoři do zlata jsou v klidu tím spíš, že v současnosti stále běží různé záchranné balíčky na pomoc ekonomikám různých zemí. Vzhledem k tomu, že jsou často postavené na nekrytých penězích, dá se podle něj čekat, že skončí špatně (čemuž může pomoc i ražba zlatých rublů, na kterou jsme už upozornili).

A není jediný, kdo něco podobného tvrdí. Na velké problémy, do kterých se řítí evropská i americká ekonomika, upozorňuje víc investorů. Někteří dodávají, že i proto není důvod s nákupem zlata čekat. Například Kevin Kerr dokonce prohlásil, že je bláznovstvím nezačít v současnosti s dlouhodobým investováním do zlata.


Chytří investoři už s nákupem začali

Zlaté spořeníŽe Kerr není jediný, kdo si něco podobného myslí, se ukázalo hned začátkem října, kdy za dva dny vyrostla cena zlata o 15 dolarů. Poté, co se na nákup zlata vrhli investoři, kteří hledají levné komodity, na kterých vydělají.

Proto s nákupem zlata dlouho neváhejte a investujte spolu se zkušenými investory, dokud je cena zlata nízko. Pamatujte, že čím levněji ho koupíte, tím dráž ho můžete později prodat. A v souladu s Kevinem Kerrem ještě na závěr dodáváme – pokud chcete investovat opravdu chytře, investujte dlouhodobě. Třeba pomocí Zlatého spoření.