+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Vynese zlato vzhůru dvouhlavý orel? Putin věří, že ano

21.07.2014

Návrat měn krytých zlatem a jejich dominance na světových trzích. Tak může vypadat blízká budoucnost. O něco podobného se snaží Rusko a je možné, že se brzy připojí i Čína a další státy. Ruský prezident Vladimir Putin totiž nedávno přikázal zahájit ražbu pětirublové mince obsahující skoro 4 gramy zlata (0,1244 trojské unce). Podle odborníků může položit dolar.


Ražba zlaté pětirublové mince s dvouhlavým orlem je dalším důsledkem ukrajinské krize. Rusko tak reagovalo na americké sankce, které vyvrcholily krokem největší americké banky JPMorgan. Tato banka prostřednictvím SWIFTu zablokovala převod peněz z ruské ambasády v kazašské Astaně pojišťovací společnosti Sogaz. Údajně právě na základě amerických sankcí.


Co je SWIFT
Zkratka SWIFT znamená Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (v originále Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Slouží převážně k mezinárodnímu platebnímu styku. Je to počítačově řízený systém k dálkovému přenosu dat mezi bankami a dalšími institucemi.




Platba za energie: Rusko chce jen zlato

Prezident Putin na to reagoval tím, že vyhlásil ražbu zlatého pětirublu, který by se měl dostat do oběhu ještě letos. Zároveň oznámil, že v budoucnu hodlá Rusko obchodovat s energiemi ve zlatě. Díky zásobě zlata přes 30 milionů uncí a velkým nalezištím si to může snadno dovolit.

Na krytí měny zlatem se Rusko připravuje už delší dobu a vytrvale skupuje zlaté zásoby. Teprve v reakci na americké sankce se ale rozhodlo k ražbě zlatých mincí a k využití zlatem krytého rublu jako alternativy vůči dolaru a euru při obchodování se zásobami energie.


zlata mince
Takhle by mohla vypadat nová pětirublová mince. Má na ní být vyražený dvouhlavý orel se štítem a korunou. Ilustrační foto.





Za Ruskem stojí i BRICS

Pro USA i Evropskou unii to může znamenat velký problém. Dolar ani Euro se totiž o krytí zlatem příliš opřít nemůžou, a proto odběratelům nezbude, než Rusku za plyn a ropu v rublech. Ve zlatém zajištění měny navíc budou Rusko zřejmě následovat i další země hospodářského společenství BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika), které společně plánují vytvořit alternativu SWIFTu.

Že nejde jen o plané řeči, dokazuje i chování Číny, která už delší dobu na zlatém zajištění jüanu pracuje. Dokonce z něj plánuje udělat jednu z nejvýznamnějších světových měn.


Hrozí konec dolaru

Podle analytiků to zasadí těžkou ránu dolaru a americké ekonomice. U mezinárodních plateb se totiž dá očekávat postupný přechod z dolaru na rubl. Dolar by tak postupně ztrácel pozice a čím dál víc by se projevovalo jeho znehodnocení. Rusko se na to už nyní připravuje poměrně masivním prodejem amerických dluhopisů.

Pro americkou ekonomiku to podle odborníků může znamenat krizi a možná dokonce i její kolaps. A velké problémy budou mít i další státy, které nemají svou měnu krytou zlatými rezervami – tedy většina Evropy.


Odborníci čekají až desetinásobný růst zlata

Pro zlato to znamená jediné. Dá se čekat výrazný růst ceny. Někteří analytici hovoří až o desetinásobném navýšení. A spekuluje se dokonce i o tom, že se Amerika pokusí vyřešit problémy s dluhy historicky osvědčeným způsobem – válkou, což by přineslo ještě výraznější zvýšení ceny zlata.

I bez ní se dá ale čekat, že cena zlata poroste. Vzhledem k tomu, že se ekonomické dopady dotknou většiny Evropy včetně České republiky, zdá se nákup zlata nebo zlaté spoření nejlepším způsobem, jak ochránit své peníze. Podle analytiků totiž krize přijde nejpozději do 10 let.