+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Známý investor Marc Faber v rozhovoru pro CNBC: Místo dluhopisů raději zlato

19.08.2010

Mark Faber: Pryč od amerických dluhopisů, směr ekonomika Indie a zlato Známý investor Marc Faber v rozhovoru pro CNBC uvedl, že očekává, že inflace v USA nakonec vzroste. Když dojde k růstu cen potravin, inflační tlaky se podle jeho názoru vždy se zpožděním dostaví, ceny obilí přitom v současnou dobu posilují. Druhým důvodem by měla být slabost dolaru.

Ta odráží politiku vlády Spojených států, která se snaží o pokles kurzu této měny a zmenšení poklesu americké ekonomiky. Investoři by tak měli dát ruce pryč od desetiletých a třicetiletých amerických vládních dluhopisů, míní investor. Má rovněž za to, že Čína tak nyní již postupuje a to ze dvou důvodů. Prvním z nich jsou nízké výnosy, kvůli kterým tyto dluhopisy nejsou atraktivní. Druhým je zmiňovaná politika vlády USA.

Ohledně Číny Faber ještě uvedl, že nijak nadšený z jejích společností není a jeho investice do nich nejsou velké. Doporučil ale investice do firem či měn, které budou těžit z růstu této země. Optimistický je ohledně Indie; investoři, kteří si budují své portfolio, musí část peněz směrovat do této ekonomiky. Roste v ní střední třída, všichni se hlásí ke kapitalismu a fungují tam dobře vedené společnosti.

Vedle asijských titánů má velký potenciál Mongolsko, Kambodža a Barma. Mongolsko má podle investora potenciál stát se Saúdskou Arábií Asie, protože má jen 2,5 milionů obyvatel, obrovskou plochu a velké nerostné bohatství včetně mědi, zlata, uhlí a dalších nerostů v poušti Gobi.

Vedle zmiňovaných investic jsou podle Fabera stále relevantní investice do zlata a stříbra, do nich ale měli investoři vložit své peníze „již před dlouhou dobou“. „Již před šesti lety jsem říkal Číňanům, aby nenakupovali americké dluhopisy, ale zlato a stříbro. Nyní ten záměr mají, ale protože Reserve Bank of India nakoupila zlato za cenu 1050 dolarů, Čína by ztratila tvář, kdyby ho nakupovala dráž. Propásli býčí trh a nejsou si jisti načasováním. Dobře ale vědí, že musí nakupovat zdroje,“ dodal Faber.

Akciové trhy budou podle investora dále klesat, investoři by měli své pozice během září a října zmenšovat. Nakonec ale dojde k „masivnímu tištění peněz“, což situaci na trhu změní.

(Zdroj: CNBC)