+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Známý investor Marc Faber v rozhovoru pro CNBC: Místo dluhopisů raději zlato

19.08.2010

Mark Faber: Pryč od amerických dluhopisů, směr ekonomika Indie a zlato Známý investor Marc Faber v rozhovoru pro CNBC uvedl, že očekává, že inflace v USA nakonec vzroste. Když dojde k růstu cen potravin, inflační tlaky se podle jeho názoru vždy se zpožděním dostaví, ceny obilí přitom v současnou dobu posilují. Druhým důvodem by měla být slabost dolaru.

Ta odráží politiku vlády Spojených států, která se snaží o pokles kurzu této měny a zmenšení poklesu americké ekonomiky. Investoři by tak měli dát ruce pryč od desetiletých a třicetiletých amerických vládních dluhopisů, míní investor. Má rovněž za to, že Čína tak nyní již postupuje a to ze dvou důvodů. Prvním z nich jsou nízké výnosy, kvůli kterým tyto dluhopisy nejsou atraktivní. Druhým je zmiňovaná politika vlády USA.

Ohledně Číny Faber ještě uvedl, že nijak nadšený z jejích společností není a jeho investice do nich nejsou velké. Doporučil ale investice do firem či měn, které budou těžit z růstu této země. Optimistický je ohledně Indie; investoři, kteří si budují své portfolio, musí část peněz směrovat do této ekonomiky. Roste v ní střední třída, všichni se hlásí ke kapitalismu a fungují tam dobře vedené společnosti.

Vedle asijských titánů má velký potenciál Mongolsko, Kambodža a Barma. Mongolsko má podle investora potenciál stát se Saúdskou Arábií Asie, protože má jen 2,5 milionů obyvatel, obrovskou plochu a velké nerostné bohatství včetně mědi, zlata, uhlí a dalších nerostů v poušti Gobi.

Vedle zmiňovaných investic jsou podle Fabera stále relevantní investice do zlata a stříbra, do nich ale měli investoři vložit své peníze „již před dlouhou dobou“. „Již před šesti lety jsem říkal Číňanům, aby nenakupovali americké dluhopisy, ale zlato a stříbro. Nyní ten záměr mají, ale protože Reserve Bank of India nakoupila zlato za cenu 1050 dolarů, Čína by ztratila tvář, kdyby ho nakupovala dráž. Propásli býčí trh a nejsou si jisti načasováním. Dobře ale vědí, že musí nakupovat zdroje,“ dodal Faber.

Akciové trhy budou podle investora dále klesat, investoři by měli své pozice během září a října zmenšovat. Nakonec ale dojde k „masivnímu tištění peněz“, což situaci na trhu změní.

(Zdroj: CNBC)