+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Zlato vyroste na nová maxima

10.09.2010

Zlato vyroste na nová maxima, věří bangladéšská centrální banka a kupuje 10 tun od MMF. I Bangladéš se vkládá do horlivých nákupů zlatého kovu poté, co se jeho cena v posledním měsíci vyšplhala na dosah historického maxima. Centrální banka Bangladéše nakoupila od Mezinárodního měnového fondu 10 metrických tun.

Impuls k tomu přišel poté, co byl včerejší pokles ceny největší za posledních šest týdnů. Banka pokles využila k levnějšímu nákupu, zlato má totiž nakročeno k šestému týdnu nepřetržitého růstu. Tak dlouhou šňůru zaznamenal tento kov naposledy v září roku 2007, rostou spekulace, že dojde k posunutí rekordní ceny 1265,3 USD za trojskou unci dosažené 21. června.

Cena, kterou Bangladéšská CB musela vynaložit, je 403 mil. USD. Edel Tully, londýnský analytik UBS, prohlásil, že zlatý trh by mohl dostat silný impuls v reakci na nákup CB. Také se nechal slyšet, že po včerejším poklesu je znatelná obnova nákupů ze strany Indie. Dnes cena zlata roste o 0,4 % a snaží se tak zaznamenat další rostoucí týden do sbírky. Co se týče ročních záznamů, tak je zlato rozjeté růst již 10 let v řadě!

V září loňského roku uvedl MMF, že dá k prodeji přes 400 tun zlata k diversifikaci svého majetku a také snížení úrokové míry pro rozvojové země. Celkově tak rozprodal již 212 tun do zemí jako Srí Lanka, Mauritius a Indie. To bylo také jedním z důvodů, proč analytici zvyšovali své cílové ceny pro tento rok.

Cena zlata se pohybuje většinou inverzně k dolaru. Pokud dolar oslabuje, neboli roste kurz eurodolaru, měla by růst i cena zlaté unce. Problémem je, že v poslední době se toto pravidlo silně porušuje. Před touto souvztažností totiž vyhrává spíše to, že zlato nakupují investoři v dobách nejistoty a růstu averze k riziku. S horšími makrodaty tak dávají investoři přednost druhému pravidlu a jak je vidět na následujícím grafu, cena zlata může růst i s posilujícím dolarem podpořená spekulacemi, nebo onou averzí k riziku. Především na začátku srpna, kdy silně posiloval dolar, došlo souběžně k nárůstu drahého kovu, zlata. (Zdroj: Bloomberg)