+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Zlato nad 1900 USD bublina? Jen pojistka při poklesu akcií a chrlení peněz (Mark Faber)

09.09.2011

Žádná bublina, ale racionální obrana investorů proti turbulencím finančního trhu a selhání systému, uvádí na adresu zlata hledajícího nové rekordy nad úrovní 1900 dolarů USD za trojskou unci investor Marc Faber s tím, že on sám komoditu pravidelně přikupuje. „Nemyslím si, že se na zlatě jedná o nafukování bubliny, jen o formu pojištění proti současným problémům finančního trhu. Já sám jej budu každý měsíc pravidelně nakupovat,“ uvedl investor v interview s Bloomberg TV.

Zlato už vystoupalo na nový spotový rekord 1921,15 USD/tr. unce, aby se vzápětí vydalo níže po nečekaně razantním kroku v podobě nastavení cílového kurzu 1,20 CHF/EUR ze strany švýcarské centrální banky a oznámení, že pro bránění franku zpevnit pod tuto úroveň bude nakupovat libovolný objem zahraničních měn = tisknout neomezené množství domácí měny. Marc Faber k vývoji na zlatu poznamenává, že jde právě o velmi racionální pojistku proti dalšímu chrlení peněz ze strany světových centrálních bank. Po dnešním překvapivém kroku SNB analytici Goldman Sachs a Citigroup předpovídají, že centrální banka Velké Británie, Bank of England, ještě v tomto týdnu zřejmě obnoví odkupy dluhopisů = měnovou expanzi s oslabováním dechu ekonomiky a růstem zápůjčních nákladů (úroků na dluhopisech a CDS).

O bublině již od úrovně 1800 USD/tr. unce hovoří analytici Wells Fargo, který za růstem vidí spekulativní poptávku. S tím Marc Faber nesouhlasí, když jako podporu další poptávky po zlatě vedle tisku peněz uvádí pokles akciových trhů a oslabující měny.

Zlato prochází jedenáctiletým býčím trhem, nejdelším nejméně od roku 1920 v londýnském obchodování s tím, jak investoři diverzifikují zdroje z akcií a některých měn. Dnes vystoupalo na nové rekordy v eurech, dolarech, švýcarských francích, britské libře a kanadském dolaru na spekulaci o dalším vyhrocování dluhové krize v Evropě a reálnějšímu obrazu možného bankrotu Řecka. Na nových rekordech jsou také futures v Indii a Číně, které jsou dvěma nejvýznamnějšími zákazníky a konzumenty komodity. Od počátku roku je zlato výše o 33 procent a je jednoznačně nad výkonem akcií, dalších komodit i dluhopisů a poukázek. Dokupováním do zásob se přidávají také centrální banky. Index MSCI World ukazuje na letošní zápornou výnosnost světových akcií v rozsahu 11 procent, dolar proti dolarovému koši ztratil 5 procent, dluhopisy vynesly 8,1 procenta, ukazují data Bank of America. Objem zlata nakoupeného ze strany zlatých ETF fondů, které větší část trhu označuje za reálnou bublinu na rozdíl od hmatatelné komodity, klesl na aktuálních 2142 tuny z rekordu 2217 tuny k 8. srpnu.

Obchodníci na trhu se nyní „hádají“ v pohledu, zda krok švýcarské centrální banky povede k poklesu ceny zlata, nebo jejímu dalšímu růstu. Marc Faber argumentuje tištěním peněz a tedy další růstem poptávky. Protiargument hovoří o zásahu SNB do jednoho ze „save haven“ instrumentů, který s sebou strhne i zlato. Krok SNB totiž znamená závazek nakupovat neomezené množství zahraniční měny včetně eur a jelikož jde o intervenci, která míří proti vlastní měně, může být relativně neomezená a úspěšná (s dopady do struktury bilance, které se budou řešit mnohem později…).

„Ti, kdo jsou či byli v dlouhých pozicích na švýcarském franku, jdou ve většině stejným směrem i na zlatu. Krok SNB není proto dobrý pro zlato,“ tvrdí Sebastien Galy, stratég Societe Generale. Jiný názor má londýnský analytik UBS Edel Tully. „Mírná korekce, kterou zlato nyní prošlo, pročistila poptávku a položila solidní základy dalšímu růstu ceny komodity a důvěře investorů v ni,“ uvedl Galy. Názor si musí každý investor utvořit vlastní…