+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Zlato může jít na 1500 USD, ropa na 140 USD, investicí dekády ale bude stříbro.

02.04.2011

Cena zlata, ropy a mědi má před sebou další prostor k růstu, další podporu mohou poskytnout slabší data ze Spojených států stejně jako pokračování nepokojů v arabském světě a poptávka rychle se rozvíjejících ekonomik světa, nechal se při vystoupení v americké televizi CNBC slyšet Michael Widmer, komoditní stratég Merrill Lynch Global Research se ze skupiny Bank of America. Podle jiného experta na obchodování na komoditních trzích však investoři nemají zapomínat ani na stříbro. Navzdory více než 20% růstu totiž tento drahý kov údajně stále může mít to nejlepší před sebou.

“Geopolitická nejistota bude vždy nahrávat lidem, kteří sázejí na zlato,“ vysvětluje Widmer dění ve světě očima odborníka na komodity. „Pokud se podáváte na Spojené státy... je zde klíčový aspekt míry inflace, která se právě odráží ode dna,“ připomněl roli zlata a dalších komodit jako oblíbeného uchovatele hodnoty ve světle nejistého vývoje cenové hladiny.

A jaké konkrétní úrovně zhodnocení mohou případné investice do vybraných přinést? Widmer z Merrill Lynch odhadl, že zlato lze v současnosti cílovat na 1500 dolarů za unci (proti dnešku zhodnocení o 5 %), měď by mohla vzrůst skoro o 9 procent na 10 200 dolaru za tunu. Nebýt katastrofy v Japonsku, jehož průmyslová výroba spolkne nemalý objem produkce mědi, mohl být prý potenciál této komodity ještě vyšší. „Podmínky pro měď jsou stále pozitivní, ne však už tak „bullish“, jako bývaly dříve,“ zhodnotil situaci Michael Widmer a dodal, že navzdory pozitivnímu dlouhodobému výhledu se možná měď krátkodobě dostane pod tlak.

Ani pro ropu nemusí být 14 procentní zisky na dnešních 106 dolarů za barel (americké ropy WTI) podle Widmera finální metou, nýbrž očekává růst až na 120 dolarů za barel za základního scénáře a v případě zhoršení situace v Saudské Arábii lze čekat další posilování na 140 dolarů za barel. „Očekáváme ceny ropy ve druhém kvartále na úrovni 140 dolarů za barel a v případě náhlého nárůstu rizika dokonce až na 200 dolarů.

Trochu jiný pohled na drahé kovy přináší John Stephenson, autor publikace s názvem “Malá kniha investování do komodit“. Dívá se totiž na komodity z pohledu relativní vzácnosti jejich výskytu a hledá rozdíly mezi jejich cenou a dostupným množstvím při podobné míře využití. Pro ukázání neopodstatněnosti současných cen některých komodit si vybral srovnání ceny zlata a stříbra.

„Stříbro je asi 16krát dostupnější v zemské kůře než zlato, a přesto je unce zlata na současném trhu 38krát dražší než unce stříbra,“ ukazuje na dílčí iracionalitu na komoditním trhu John Stephenson. Kdyby se cena stříbra měla blížit situaci odpovídající relativní vzácnosti tohoto drahého kovu vůči zlatu, musela by buď cena stříbra vzrůst o 58 procent poblíž k 60 dolarům, nebo naopak cena zlata stejně poklesnout někam nad 600 dolarů za unci (popřípadě částečná kombinace obou pohybů).

“Stříbro má v podstatě ty samé charakteristiky jako zlato, jako uchovatel hodnoty i průmyslový kov,“ vysvětluje svou tezi dále Stephenson, který je portfolio manager kanadské investiční společnost FirstAsset Management. „Pokud vám jde o zisky, bude obchodem desetiletí stříbro,“ radí tento expert na komodity a dodává, že „zlato sice bylo nejlepší investicí v rámci poslední dekády, ale v budoucnosti to bude stříbro, které pomůže investorům prokličkovat současnou bouří světové ekonomiky.“

(Zdroj: Bank of America, CNBC, Bloomberg)