+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Zlato a inflace aneb jak mít radost ze zdražování

03.09.2014

O zlatu se často mluví jako o výborném zajištění proti inflaci. Jenže málokdo přitom ví, jak to ve skutečnosti funguje, a zaznívají i kritické hlasy, které tvrdí, že zlato před dopady inflace nijak nepomáhá. Proto vám tentokrát prozradíme, jak to vlastně je – jak zlato na inflaci reaguje a jak moc před ní umí vaše peníze ochránit.


Za stejné peníze méně muziky

Ze všeho nejdřív je potřeba vysvětlit, co to vlastně je inflace. Zjednodušeně řečeno je to zvýšení cenové hladiny, které vede ke snížení reálné hodnoty peněz. Za stejné množství peněz tak dostáváte méně zboží. V praxi to znamená, že za stejné věci, za které jste před 20 lety zaplatili 4 000 korun, teď dáte 10 000.

Jako míru inflace Český statistický úřad označuje index spotřebitelských cen. To je procentní růst všeobecné cenové hladiny za poslední rok v porovnání s tím předchozím. Pokud je tedy průměrná roční inflace 1,4 % (jako to bylo loni), znamená to, že cenová hladina v roce 2013 stoupla oproti roku 2012 o 1,4 %.


Není inflace jako inflace

U míry inflace vyjádřené pomocí indexu spotřebitelských cen se přitom často objevují různá čísla. Neznamená to ale, že je některé z nich špatné. Záleží totiž na tom, k jakému období se data vztahují. Nejčastěji bývají používané 4 typy míry inflace.

  • Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen.
  • Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku.
  • Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen k předchozímu měsíci.
  • Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen k základnímu období (např.: rok 2005 = 100)

Ze statistik vyplývá, že za posledních 20 let průměrná roční míra inflace přesáhla 4 %.


Graf 1

Průměrná roční míra inflace v ČR v letech 1994 – 2013. Zdroj: ČSÚ


Zlato jako ochrana před inflací? Statistiky říkají, že ano

Už v době hrozící inflace přitom pravidelně poptávka po zlatě stoupá. Díky tomu roste i jeho cena a inflaci tak vykrývá. Tento trend je historicky ověřený.

V dlouhodobém měřítku se vyvíjela inflace a cena zlata tak, že zlato pokrylo inflační ztrátu. Proto ho investoři vnímají jako dobré zajištění proti inflaci.

V posledních 20 letech navíc cena zlata výrazně stoupala i bez ohledu na inflaci. Investorům ji tak pomohla nejen vykrýt, ale dokonce mnohonásobně překonat.


Graf 2


Zvlášť pokud se odhodláte k nákupu zlata třeba nyní, kdy je jeho cena relativně nízká – při jednorázovém nákupu získáte gram zlata za necelých 1 200 korun, a ve Zlatém spoření vás vyjde ještě levněji.


Lepší ochrana není, připouštějí i kritici

Objevují se ale také kritici, kteří tvrdí, že zlato jako pojistka proti inflaci tak docela nefunguje. Podle nich na ni reaguje hůř, než tvrdí většina investorů a nedokáže plně nahradit ztráty. Přesto i oni připouštějí, že je to stále nejlepší způsob, jak uchránit alespoň část hodnoty peněz. Jiné druhy spoření totiž podléhají inflaci ještě výrazněji.

Mírnější z těchto kritiků upozorňují, že i když na překvapivou inflaci zlato pokaždé nereaguje ideálně, z dlouhodobého hlediska ji zvládnout umí. Přestože podle nich neslibuje žádné výrazné výnosy, jeho cena se drží pár procent nad mírou inflace.


Dlouhodobé investování je jistota

Ať už patříte spíš ke skeptikům nebo k optimistům, jistější zajištění proti inflaci zřejmě jen tak nenajdete. I někteří skeptici navíc připouštějí, že z dlouhodobého hlediska se zlato jako rezerva vyplatí. A právě pro dlouhodobé investování, třeba pomocí Zlatého spoření, je zlato určené především.

Vyplatí se tak všem, kteří nechtějí svými investicemi moc riskovat. Dlouhodobé statistiky totiž ukazují, že na zlatu nejde nijak výrazně prodělat. Naopak v době různých krizí či válek jeho cena prudce roste.