+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

23.03. 2022

Guvernér ČNB Jiří Rusnok nevyloučil inflaci 13-14%, sledujeme první příznaky stagflace.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že vyšší inflace potrvá déle, než ekonomové původně předpokládali. Meziroční růst spotřebitelských cen se v únoru vyšplhal na 11,1 %, na nejvyšší hodnotu od června 1998. Údaj ještě nezohledňuje dopady války na Ukrajině. Guvernér připustil, že inflace může vystoupat až na úrovně kolem 13% - 14% a že v tuzemské ekonomice sledujeme první příznaky stagflace.

Více

Zlaté i stříbrné slitky jsou v celé Evropě těžko dostupné!

17.04.2020

Situaci, která nemá obdoby, zažívá v těchto dnech z důvodu opatření spojených s onemocněním COVID-19 také trh s drahými kovy. Zlaté i stříbrné investiční cihličky a mince jsou vyprodané a většina obchodníků nemá svým klientům co nabídnout.

Situace, kterou nyní v našem oboru zažíváme, je extrémní a doposud jsem ji za 15 let nepoznal. Za měsíc březen jsme prodali pětinásobný objem drahých kovů oproti běžnému průměru. Díky naší historii a dobrým vztahům s dodavateli dokážeme i v těchto těžkých dobách nové zboží získávat, byť s prodlouženými termíny. Obrací se na nás klienti jiných společností, které nedokážou své zákazníky uspokojit. Klienti kupují nejen slitky, ale také mince. Lidé začali z důvodu obav a nejisté budoucnosti namísto výnosných produktů upřednostňovat produkty konzervativní a bezpečné, kam drahé kovy rozhodně patří. Bohužel z důvodu opatření spojených s pandemií koronaviru zamrzl trh s fyzickým kovem a situace se ještě nějakou dobu nezmění.

Tento stav je následkem hned několika skutečností.

V první řadě velká poptávka po drahých kovech. Kromě velkého zájmu kupujících je zde hned několik dalších důvodů. Hned na počátku obchodu s drahými kovy jsou těžaři. Spousta z nich musela omezit těžbu. Některé doly v Jihoafrické republice nebo např. v Mexiku jedou v omezeném provozu, anebo jsou dočasně pozastavené. Nově vytěženého kovu je tak méně. Dalším článkem řetězce jsou přepravci. Velká část zboží je přepravována leteckými společnostmi, které své lety zredukovaly nebo je zastavily úplně. Když už je některé zboží připraveno, váznou jeho dodávky. Posledním článkem řetězce jsou samotné rafinerie. Bohužel většina nejvýznamnějších evropských zpracovatelů drahých kovů sídlí ve Švýcarsku v jednom z nejvíce postižených regionů v Ticinu. Většina rafinerií z důvodu opatření spojených s pandemií koronaviru musela zastavit úplně svůj provoz nebo omezila novou produkci. Když už se nějaké zboží dostane až do rafinerie, nemá nové zboží kdo vyrobit.

Než se trh s drahými kovy znovu plně obnoví, bude ještě nějakou dobu trvat. Do té doby mějte na paměti, že v těchto dobách nebude důležité vydělat, ale především neztratit. Více o aktuální situaci si můžete přečíst v dnešním článku z Práva zde: http://sprava.nakupzlata.cz/upload/docs/pravo-17-4.jpg.

Martin Kočica majitel a jednatel společnosti Finod s. r. o.