+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Zlatá horečka v Číně: zvednou obří nákupy cenu zlata?

10.06.2014

Od loňska platí, že největším spotřebitelem fyzického zlata na světě je Čína. Využila nízké ceny zlata, nakoupila ho výrazně víc než o rok dřív a podle některých odhadů v tom měla pokračovat i letos. Jenže místo toho přišel v prvním čtvrtletí pokles zájmu. Světoví finančníci ale čekají, že se situace brzy změní.Rekordní poptávka: poprvé přes 1 000 tun

Podle Světové rady pro zlato (World Gold Council) poptávka po zlatě v Číně loni stoupla na 1 132 tun. Nejen, že Čína poprvé překonala hranici 1 000 tun, ale v čele žebříčku států s největší poptávkou předstihla Indii. V ní poptávka po zlatě naopak poklesla kvůli dani na dovoz zlata, kterou loni zavedla tamní vláda.

Důvodů, proč se poptávka po zlatě v Číně loni vyšplhala tak vysoko, je podle analytiků několik.

  • Pokles ceny zlata.
  • Rostoucí střední třída, která se začala o zlato intenzivně zajímat.
  • Využívání zlata jako jistiny při získávání levných půjček v šedém bankovnictví.
  • Snaha čínské vlády mít měnu (jüany) zajištěnou zlatem.


Ani čínské rekordní nákupy však nezastavily pokles ceny zlata. Mohl za to nejen nižší zájem o zlato v ostatních státech a oživení akcií, ale také očekávání, že americká centrální banka začne omezovat stimulační opatření podporující prodej zlata.

A objevilo se také podezření, že s cenou zlata úmyslně manipulovaly banky určující jeho cenu.

Po rekordní poptávce rekordní propad

Odborníci očekávali, že Čína bude ve velkém nákupu pokračovat i dál. V prvním letošním čtvrtletí však její zájem o zlato poklesl. Celková poptávka oproti loňskému prvnímu kvartálu spadla o 18 % z 320 na 263 tun. A u investičních mincí a cihliček byl propad ještě výraznější – 55 % (ze 135 na 60 tun).

Podobně na tom byla také Indie, kde u investičního zlata poptávka klesla o 54 %.

tab 1
Poptávka po zlatě v 1. čtvrtletí 2013 a 2014. Zdroj: Světová rada pro zlato

Zatímco Indie doplatila hlavně na dovozní daň, na čínském propadu se podepsalo několik rozdílných vlivů.

  • Oslabení jüanu a posílení dolaru, které vedlo ke zdražení zlata v Číně.
  • Razantní protikorupční zákrok v Pekingu.
  • Přísnější pravidla pro dary, které mohou přijímat čínští vládní úředníci.


Růst zase přijde – až o 25 %

Přesto by pokles čínského zájmu o zlato neměl trvat dlouho. Většina předpokladů, která loni vedla k rekordní poptávce, totiž stále platí. Nejen, že čínská vláda bude s největší pravděpodobností dál pokračovat ve zlatém zajišťování měny, ale růst by měla i poptávka čínské střední třídy.

Ostatně to se projevilo už v prvním čtvrtletí, kdy i přes celkový pokles zájmu o zlato, stoupl zájem o zlaté šperky o 10 %. Jak navíc upozornil investiční šéf rakouské Bank Gutmann Friedrich Strasser, střední třída v Číně dál roste a skrývá ještě obrovský potenciál. Podle odhadů Světové rady pro zlato do roku 2020 vzroste dokonce o 60 %.

A i když v prvním čtvrtletí zájem o zlato v Číně klesl, další tři kvartály by měly vše napravit. Světová rada pro zlato odhaduje, že poptávka za celý letošní rok v Číně v porovnání s loňskem ještě stoupne – na 1 158 tun. A pozitivní podle ní bude vývoj i v příštích letech. Do roku 2017 má čínská poptávka po zlatu vzrůst o 20 až 25 %. Nejméně na 1 350 tun ročně.

tab 2
Poptávka po zlatě za celý rok 2013 a výhled na rok 2014. Zdroj: Světová rada pro zlato

Nastartuje Čína růst ceny? Okolnosti tomu nahrávají

Se stoupající poptávkou logicky stoupá i cena, dá se proto uvažovat o tom, že čínský zájem o zlato opět nastartuje růst jeho ceny. Objevují se totiž i další náznaky, které tomu nahrávají.

  • Nově zvolená indická vláda výrazně zmírnila zákony omezující dovoz zlata, což by mělo vést k růstu poptávky.
  • Nejistá situace ve světě – poptávku může zvednout nejen další vyostřování situace na Ukrajině, ale také nedávný převrat v Thajsku.
  • Podle analytiků zlato dosáhlo základního cenového rozmezí 1 200 až 1 400 dolarů za unci. V té by se mělo v nejbližší době pohybovat a pod 1 200 dolarů by už nemělo dlouhodobě klesnout.

Odborníci slibují zhodnocení

Tyto faktory tak nahrávají předpokladu, že zlato čeká v nejbližších měsících růst, na což koneckonců už dřív upozornili někteří odborníci. A pokud vygraduje situace na Ukrajině, může být docela výrazný.

V nejbližší době tak zřejmě bude vhodná situace pro investici do zlata, třeba prostřednictvím Zlatého spoření.

Vzhledem k tomu, že zlato podle finančních analytiků dosáhlo základní hodnoty, nehrozí dlouhodobé ztráty a naopak se dá čekat výrazné zhodnocení vložené částky (které může přijít i když se bude zlato pohybovat dál v rozmezí své základní hodnoty, jak se dozvíte z našeho článku Zlaté ETF jako alternativa fyzického zlata: výnos nebo riziko?).