+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Ve zlatých dolech v JAR se stávkuje.

01.08.2011

Stávka stovky tisíc zaměstnanců zlatých dolů v JAR omezí produkci tohoto kovu ve třech zdejších dolech. Očekává se dopad na cenu zlata i zhoršení dlouhodobého výhledu jihoafrické ekonomiky. Cena tohoto drahého kovu je přitom poblíž svých historických maxim.

Dělníci z jihoafrických zlatých dolů zahájili kvůli mzdám stávku. Protest by mohl snížit hodnotu denní produkce zlata až o 25 milionů dolarů (zhruba 423 milionů Kč).

K tomu by mohlo dojít v době, kdy se světové ceny zlata drží kolem rekordních maxim. Zahájení stávky podle plánu potvrdil mluvčí celostátního odborového svazu těžařů.

Stávka bude mít dopad na tři hlavní producenty zlata v Jihoafrické republice, společnosti AngloGold Ashanti, Gold Fields a Harmony Gold. Dopadu stávky se obávají investoři - mohla by zhoršit dlouhodobý výhled jihoafrické ekonomiky. Protest zahájilo zhruba 100.000 důlních zaměstnanců, stávku dnes ale ukončili dělníci v ropném průmyslu. Vyjednavači sporu v ropném průmyslu uvedli, že zaměstnanci v odvětví si vymohli zvýšení mezd o kompromisních 8,5 procenta. Zatímco požadovali 9,5 procenta, zaměstnavatelé jim původně nabídli osm procent.

Každoroční "stávková sezona" je nyní v JAR v plném proudu. Odbory žádají zvýšení mezd o deset až 20 procent, inflace přitom dosahuje pěti procent. Stávky již poznamenaly těžbu chemických surovin, uhlí a diamantů. Čím déle protesty trvají, tím větší obavy z dopadu na ekonomiku vyvolávají.

K protestu v dolech na zlato odboráři uvádějí, že vyjednávání s komorou důlních společností bylo bezvýsledné. Jednání o mzdách ve společnosti Anglo American Platinum, která dodává zhruba 40 procent světové produkce platiny, se mají obnovit příští měsíc.

Stávky v JAR zpravidla trvají několik týdnů. Dohodnuté zvýšení mezd v poslední době bylo zpravidla na osmi procentech. Zdroj: Reuters.