+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Ve zlatých dolech v JAR se stávkuje.

01.08.2011

Stávka stovky tisíc zaměstnanců zlatých dolů v JAR omezí produkci tohoto kovu ve třech zdejších dolech. Očekává se dopad na cenu zlata i zhoršení dlouhodobého výhledu jihoafrické ekonomiky. Cena tohoto drahého kovu je přitom poblíž svých historických maxim.

Dělníci z jihoafrických zlatých dolů zahájili kvůli mzdám stávku. Protest by mohl snížit hodnotu denní produkce zlata až o 25 milionů dolarů (zhruba 423 milionů Kč).

K tomu by mohlo dojít v době, kdy se světové ceny zlata drží kolem rekordních maxim. Zahájení stávky podle plánu potvrdil mluvčí celostátního odborového svazu těžařů.

Stávka bude mít dopad na tři hlavní producenty zlata v Jihoafrické republice, společnosti AngloGold Ashanti, Gold Fields a Harmony Gold. Dopadu stávky se obávají investoři - mohla by zhoršit dlouhodobý výhled jihoafrické ekonomiky. Protest zahájilo zhruba 100.000 důlních zaměstnanců, stávku dnes ale ukončili dělníci v ropném průmyslu. Vyjednavači sporu v ropném průmyslu uvedli, že zaměstnanci v odvětví si vymohli zvýšení mezd o kompromisních 8,5 procenta. Zatímco požadovali 9,5 procenta, zaměstnavatelé jim původně nabídli osm procent.

Každoroční "stávková sezona" je nyní v JAR v plném proudu. Odbory žádají zvýšení mezd o deset až 20 procent, inflace přitom dosahuje pěti procent. Stávky již poznamenaly těžbu chemických surovin, uhlí a diamantů. Čím déle protesty trvají, tím větší obavy z dopadu na ekonomiku vyvolávají.

K protestu v dolech na zlato odboráři uvádějí, že vyjednávání s komorou důlních společností bylo bezvýsledné. Jednání o mzdách ve společnosti Anglo American Platinum, která dodává zhruba 40 procent světové produkce platiny, se mají obnovit příští měsíc.

Stávky v JAR zpravidla trvají několik týdnů. Dohodnuté zvýšení mezd v poslední době bylo zpravidla na osmi procentech. Zdroj: Reuters.