+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Rok 2012 bude rokem zlata.

24.12.2011

Stratégové: Rok 2012 bude rokem zlata. Před růstem k 2500 USD ale bude čas koupit ještě levněji. Zlato si v průběhu roku 2012 uchová svůj status bezpečného přístavu a podívá se až k hodnotám kolem 2500 tisíce dolarů za trojskou unci. V horizontu nejbližších měsíců ale před svou rally ještě ustoupí níže pod úroveň 1500 USD za unci a nabídne tak investorům lepší nástupní pozici k případným investicím. Na takovém vývoji ceny zlata v roce 2012 se shodují stratégové pro oblast komodit.

Poptávka po zlatě přes dočasný ústup posledních týdnů zůstává silná a kov si i příštím roce udrží postavení pevného útočiště před riziky, tvrdí šéfka pro oblast komodit v Bank of America/Merrill Lynch Sabine Schelsová. Zejména v pozdější fázi roku 2012 očekává růst zlata přes úrovně 2000 USD/tr. unce až k metě 2500 dolarů za trojskou unci. „Přes korekci ceny v posledních měsících očekáváme průměrnou cenu zlata v roce 2012 na úrovni 1850 USD za unci, tedy výrazně nad letošními 1573 USD/unce,“ uvedla Schelsová. „Zájem soukromých investorů nepolevuje. Drží se úroveň poptávky u zlatých ETF. Negativní výhled na řešení evropské dluhové krize, nadále měkké měnové podmínky v eurozóně, USA i Japonsku, to vše jsou důvody, proč si zlato uchová svůj status bezpečného ráje,“ tvrdí analytička a dodává, že také centrální banky rozvíjejících se trhů budou nakupovat zlato ve snaze diverzifikovat své rezervy.

Dominantní a neopominutelnou součástí globální poptávky je Čína, Indie a další asijské ekonomiky. Soozhana Choi, šéfka výzkumu pro oblast komodit v asijské části Deutsche Bank, souhlasí s pohledem, že podmínky, které tlačily zlato vzhůru letos, přetrvají i příští rok. „Současné úrovně zlata považuji za atraktivní. V posledních dnech vidíme opětovný nárůst zájmu o investice do zlata po útlumu vyvolaném uzavřením pozic části účastníků na trhu před koncem roku. Růst poptávky očekávám ze strany soukromých investorů i veřejného sektoru (centrální banky),“ uvedla Soozhana Choi s tím, že hlavním očekáváným scénářem je růst cen zlata nad 2.000 USD za trojskou unci ve druhé polovině roku 2012. Její podrobný komentář můžete shlédnout v připojeném rozhovoru pro CNBC:

Dlouhodobější výhled Bank of America i Deutsche Bank kontrastuje s kratšími pohledy techničtějšího rázu ze strany hedge fondů. Na trhu drahého kovu v zásadě panuje shoda, že před dalším růstem se zlato podívá ještě na nižší úrovně. Komoditní trader a ekonom Dennis Gartman pro CNBC uvedl, že zlato nyní míří pod 1500 USD/unce, trader Steve Cortes očekává dokonce propad pod 1000 USD/unce. Gartmana krátkodobý výhled přiměl uzavřít všechny jeho pozice ve zlatě. Na blízkém poklesu zlata pod metu 1500 USD/unce se shoduje dvacítka manažerů hedge fondů v průzkumu pro Reuters. I oni ale většinově souhlasí, že v další fázi roku 2012 komodita opět vystřelí vzhůru.

Většina oslovených stratégů odpověděla Reuters, že v prvním čtvrtletí roku 2012 očekává pokles spotové ceny zlata pod 1450 dolarů za unci. V minulém týdnu dosáhla 1560 USD/unce, minima za poslední dva a půl měsíce. Podle samotných hedge fondů byl ale tento „výprodej“ motivován zejména jejich vlastní potřebou doplnit hotovost, kterou mají na konci roku vyplatit klientům. Faktorem byla podle nich také potřeba bank získávat zdroje k navýšení kapitálu. „Je to překvapující situace na trhu s rostoucím rizikem, vidět zlato ustupovat z maxim,“ uvádí nicméně Christoph Eibl, šéf švýcarského hedgeového fondu Tiberius. Mezi manažery fondů patří k pesimistům. „Od zlata očekávám nejslabší výkonnost mezi drahými kovy v roce 2012,“ uvádí. Za dva faktory hovořící pro opatrnost označuje to, že 1) data americké komise pro futures obchody s komoditami CFTC druhý týden po sobě ukazují na pokles býčích sázek u futures i opcí na zlatě a 2) komodita nyní směřuje k první kvartální ztrátě od září roku 2008, kdy svět stál na prahu zhroucení úvěrového trhu. Za varovný pro vývoj komodity považuje nejen on prolomení 200denního klouzavého průměru směrem dolů, což se, jak říká, nestalo za poslední téměř tři roky. U technického pohledu tak panuje rozpolcení, jestli jde o předznamenání krátkodobého vlažného vývoje, nebo snad konec po dekádu trvajícího býčího trendu na zlatě. Základním scénářem za celý pool oslovených manažerů hedge fondů pro Reuters nicméně zůstává: růst cen zlata na nová maxima očekáváme ve druhé polovině roku 2012.