+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Rogers: Spojené státy musí přestat s tištěním peněz, „hysterie“ na drahých kovech teprve přijde

31.08.2010

Cesta vládních úsporných opatření po vzoru evropských zemí namísto dalšího tištění peněz Fedem je podle investora a šéfa Rogers Holdings, Jima Rogerse, tou správnou cestou, kterou se vydat za trvalým oživením americké ekonomiky. „Ve Spojených státech jednoduše Bernanke stále opakuje – budeme tisknout více peněz, budeme utrácet více peněz – a to v situaci, kdy ekonomika je nejhlubším dlužníkem v její historii.

Raději bych viděl v čele Fedu Evropany, kteří lépe vědí, na čem se staví budoucnost země,“ uvádí Jim Rogers. Ekonomikám v problémech by podle něho mělo být umožněno projít obdobným procesem, jako problémovým firmám. „Jediná cesta, která funguje, je umožnění bankrotu, reorganizace a následného opětovného nastartování po určitém bolestném období. Tak to fungovalo poslední tři až čtyři tisíce let a tak to fungovat jednoduše má. Vidíme, jak vypadá snaha odsunout problém do budoucnosti tištěním peněz, na příkladu dnešních USA s opětovně zpomalující ekonomikou. Tato cesta prostě nefunguje,“ míní Rogers. Spojeným státům, Číně i dalším globálním ekonomikám doporučuje zvýšit úrokové sazby i za cenu bolestné očisty, avšak v zájmu zabránění rozšíření inflačních tlaků. „Úrokové sazby jsou nejen v USA, ale po celém světě příliš nízko. Pokud globální ekonomika bude pokračovat v oživení, poroste průmyslová poptávka po komoditách. Pokud ne či pokud výrazně zvolní, a tento směr se zdá pravděpodobný, dočkáme se opět dalšího přísunu likvidity tištěním vládních peněz a akciové trhy pod tímto přísunem budou ztrácet, další důvod ke komoditám,“ domnívá se Rogers.

S ohledem na toto „zaplavování světa natištěnými penězi“ Rogers opakuje svůj postoj k preferování investic do reálných aktiv. Investorům doporučuje zaměřit se na jednak na komodity typu stříbra či plynu, vedle toho do na komodity potravinářské. „Očekávám, že na trzích s drahými kovy se v průběhu příštích pěti až deseti let rozpoutá poptávková hysterie. Nyní na trhu zlata a dalších kovů ale bublinu nevidím. Těžko tak nazvat trh, kde se na zlato orientuje stále ještě jen úzká skupina investorů,“ uvedl a navázal na své dřívější vyslovené očekávání, že ačkoli komodity rostou v průměru o 5 až 6 procent ročně, někdy během příští dekády pokoří své historické rekordy. Býčí postoj zopakoval také vůči potravinářským komoditám. „Tři miliardy lidí v Asii mají za sebou dlouhá desetiletí života v relativní chudobě, ale jejich situace se rapidně mění. Tito lidé budou chtít více a lépe jíst, lépe se šatit a také více spotřebovávat. Potraviny jsou nyní vhodnou investicí,“ míní investor.

Pokračující volatilitu Rogers očekává na měnových trzích. „Ve světě panuje silná nerovnováha, která bude způsobovat turbulence na měnových trzích ještě v následujících dvou až tří letech. Další růst očekávám na eurodolaru, z řady technických důvodů věřím japonskému jenu,“ uvedl bez podrobnějšího rozvedení Rogers.

(Zdroj: CNBC, The New York Times, Bloomberg)