+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Rogers: Spojené státy musí přestat s tištěním peněz, „hysterie“ na drahých kovech teprve přijde

31.08.2010

Cesta vládních úsporných opatření po vzoru evropských zemí namísto dalšího tištění peněz Fedem je podle investora a šéfa Rogers Holdings, Jima Rogerse, tou správnou cestou, kterou se vydat za trvalým oživením americké ekonomiky. „Ve Spojených státech jednoduše Bernanke stále opakuje – budeme tisknout více peněz, budeme utrácet více peněz – a to v situaci, kdy ekonomika je nejhlubším dlužníkem v její historii.

Raději bych viděl v čele Fedu Evropany, kteří lépe vědí, na čem se staví budoucnost země,“ uvádí Jim Rogers. Ekonomikám v problémech by podle něho mělo být umožněno projít obdobným procesem, jako problémovým firmám. „Jediná cesta, která funguje, je umožnění bankrotu, reorganizace a následného opětovného nastartování po určitém bolestném období. Tak to fungovalo poslední tři až čtyři tisíce let a tak to fungovat jednoduše má. Vidíme, jak vypadá snaha odsunout problém do budoucnosti tištěním peněz, na příkladu dnešních USA s opětovně zpomalující ekonomikou. Tato cesta prostě nefunguje,“ míní Rogers. Spojeným státům, Číně i dalším globálním ekonomikám doporučuje zvýšit úrokové sazby i za cenu bolestné očisty, avšak v zájmu zabránění rozšíření inflačních tlaků. „Úrokové sazby jsou nejen v USA, ale po celém světě příliš nízko. Pokud globální ekonomika bude pokračovat v oživení, poroste průmyslová poptávka po komoditách. Pokud ne či pokud výrazně zvolní, a tento směr se zdá pravděpodobný, dočkáme se opět dalšího přísunu likvidity tištěním vládních peněz a akciové trhy pod tímto přísunem budou ztrácet, další důvod ke komoditám,“ domnívá se Rogers.

S ohledem na toto „zaplavování světa natištěnými penězi“ Rogers opakuje svůj postoj k preferování investic do reálných aktiv. Investorům doporučuje zaměřit se na jednak na komodity typu stříbra či plynu, vedle toho do na komodity potravinářské. „Očekávám, že na trzích s drahými kovy se v průběhu příštích pěti až deseti let rozpoutá poptávková hysterie. Nyní na trhu zlata a dalších kovů ale bublinu nevidím. Těžko tak nazvat trh, kde se na zlato orientuje stále ještě jen úzká skupina investorů,“ uvedl a navázal na své dřívější vyslovené očekávání, že ačkoli komodity rostou v průměru o 5 až 6 procent ročně, někdy během příští dekády pokoří své historické rekordy. Býčí postoj zopakoval také vůči potravinářským komoditám. „Tři miliardy lidí v Asii mají za sebou dlouhá desetiletí života v relativní chudobě, ale jejich situace se rapidně mění. Tito lidé budou chtít více a lépe jíst, lépe se šatit a také více spotřebovávat. Potraviny jsou nyní vhodnou investicí,“ míní investor.

Pokračující volatilitu Rogers očekává na měnových trzích. „Ve světě panuje silná nerovnováha, která bude způsobovat turbulence na měnových trzích ještě v následujících dvou až tří letech. Další růst očekávám na eurodolaru, z řady technických důvodů věřím japonskému jenu,“ uvedl bez podrobnějšího rozvedení Rogers.

(Zdroj: CNBC, The New York Times, Bloomberg)