+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Rogers: Neodepisujte komodity

24.05.2013

Po měsíční pauze nabraly ceny klíčových surovin opět prudce jižní směr. Zlato od začátku roku odepsalo 20 %, stříbro kolem 30 %. Před sesunem na nová minima včera vzácné kovy zachránilo varování agentury Moody‘s ohledně tíživé fiskální situace americké státní pokladny, která by mohla vyústit ve snížení ratingu Spojených států. Řada investorů, analytiků i obchodníků už nad celým sektorem udělala kříž, o čemž svědčí rychle ubývající pozice v indexových akciích (ETF) navázaných na vývoj zlata či stříbra. Legendární investiční guru Jim Rogers nesouhlasí. Včera na CNBC uvedl, že býčí trh na komoditách pokračuje, přičemž propad posledních týdnů je pouhou korekcí. „Stále nevidím ten obrovský příliv nových zásob, který by udržel ceny při zemi,“ sdělil Rogers moderátorce pořadu Daily Ticker.

Rogers správně předpověděl příchod dlouhého cyklu zdražování komodit, který začal v roce 1999, a také krach realitního trhu v letech 2007-2009, a to dlouho předtím, než k těmto událostem došlo.

Z komodit se letos zatím daří jen několika vybraným položkám. Referenční rámec cen americké ropy od začátku roku přidal 4,6 %, zatímco komoditní index Dow Jones má za sebou 6% pokles. Americká ropa ale tak jako tak není žádný přeborník, akcie na Wall Street oproti ní mají přes 10 % náskok. Daří se bavlně, jejíž kotace se pohybují u 11měsíčních maxim. Rostou i ceny zemního plynu.

Ceny zemědělské půdy přestávají růst tempem posledních let. Kansas za minulý kvartál vykázal 3,4% nárůst u nezavlažované půdy, poloviční tempo oproti loňsku. Region kolem St. Luis zaznamenal 2,3% mezikvartální pokles. Rogers nákup orné či pastevecké půdy doporučuje delší dobu a stále je optimistou: „Zemědělská půda je už tři čtyři roky nesmírně vzrušující záležitostí. Doufám, že to teď bude zpomalovat, jinak nebudeme mít žádné potraviny.“ Poukazuje také na to, že ceny v Mississippi se stále drží.

Správce portfolií ve firmě Douhlas C. Lane Sarat Sethi se domnívá, že negativní vývoj v komoditním sektoru je způsoben útěkem „žhavých peněz“ pumpovaných na finanční trhy centrálními bankami a také posilováním dolaru, v němž se většina surovin obchoduje. Navíc podle něj „nabídka konečně dohání poptávku.“ Je také možné, že slabost komodit signalizuje nadcházející potíže světové ekonomiky, a tedy i přehnaný optimismus akciových trhů.

Při rozvíjení této hypotézy analytici většinou poukazují na divergenci mezi indexem S&P 500, který od začátku roku připsal solidních 14 %, a kotacemi mědi, které od únorových lokálních maxim klesly o 13 %. Rozcházející se cesta páru, jenž tradičně kráčí spolu, by mohla signalizovat buď láci komodit, či drahotu akcií.

David McAlvany z McAlvany Financial Group se kloní k první variantě a čeká, že ceny mědi se ze současných úrovní do půl roku dostanou o 10 až 15 % výš. Zdroj: Bloomberg.