+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Pozor na výhodné nabídky zlata. Podvodníci tak vydělali přes milion

22.07.2015

Čtvrt kila zlata za 170 000 Kč. Na první pohled lákavá nabídka, která ale každého investora okamžitě zarazí. Za takovou cenu totiž zlato na trhu opravdu nekoupíte. A pokud ano, pravděpodobně to není tak úplně zlato. Přesto se podobným „obchodníkům“ daří.

Naposledy na takový případ upozornili policisté v červnu. Čtveřice ze Zlínska tehdy prodávala údajné zlaté cihličky. Jedna vážila 250 gramů a překupníci za ni chtěli 170 000 až 200 000 Kč. Tedy o desítky tisíc méně, než je reálná cena takového množství zlata.

Důvod byl jednoduchý. Cihličky měly zlatý pouze obal. Pod ním se skrýval wolfram. Skutečná hodnota každého výrobku tak byla pouze 50 000 Kč.


Přidali i padělaný certifikát

Přestože cena zlata byla podezřele nízká, několik lidí naletělo. Podvodníci si tak vydělali milion a čtyři sta tisíc korun. Nejméně.

I díky tomu, že padělky byly podle policistů opravdu podařené. Byla na nich vyražená ochranná známka švýcarské společnosti Argor Heraeus a podvodníci k cihličkám přidávali dokonce i falešný certifikát.


Podvodníkům nahrává řecká krize i pokles ceny

Podobných podvodů přitom může přibývat. Nahrává tomu nejistá situace ve světě a prohlubující se krize v Řecku. Právě obavy z řeckého bankrotu totiž zvyšují poptávku po zlatě. Což se ukázalo koncem června, kdy kvůli řeckým problémům stoupla cena zlata až k 1180 dolarům za trojskou unci.

Situace se pak sice stabilizovala, dál ale zůstává nejistá.

Vyšší poptávce navíc pomáhá i nedávný pokles ceny. Zavinil ho velký výprodej zlata na Shanghai Gold Exchange, po kterém následovala vlna nucených stop-loss výprodejů. Ty se zpravidla týkají investorů, kteří kupují zlato s vysokým rizikem a na páku – tedy pomocí půjčených peněz.

Poté se cena zlata znovu vyhoupla přes 1100 dolarů za unci. Přesto dál zůstává poměrně nízká. Stejně jako cena dalších kovů, které na výprodej reagovaly stejně.


Čína plánuje další nákup zlata

Nízká cena zlata nahrává jednorázovým nákupům i dlouhodobému investování pomocí Zlaté spoření. Tím spíš, že pravděpodobně brzy znovu poroste. Čína totiž nedávno oznámila, že plánuje navyšovat své zlaté rezervy.

Vyhlídka na růst ceny zlata přitom pomáhá nejen vyššímu zájmu, ale také různým podvodníkům, kteří jej chtějí využít.

Rozumní investoři se jim ale snadno ubrání. Stačí dodržet 2 základní pravidla.

  1. Nenechat se nalákat nereálně nízkou cenou.
  2. Nakupovat zlato od ověřených obchodníků – například u nás.

Kvalitu vám zaručuje nejen naše tradice a zkušenosti, ale třeba také to, že zlato od vás kdykoliv odkoupíme zpět. A to podvodníci s wolframovými cihličkami určitě nedělají :).