+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

23.03. 2022

Guvernér ČNB Jiří Rusnok nevyloučil inflaci 13-14%, sledujeme první příznaky stagflace.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že vyšší inflace potrvá déle, než ekonomové původně předpokládali. Meziroční růst spotřebitelských cen se v únoru vyšplhal na 11,1 %, na nejvyšší hodnotu od června 1998. Údaj ještě nezohledňuje dopady války na Ukrajině. Guvernér připustil, že inflace může vystoupat až na úrovně kolem 13% - 14% a že v tuzemské ekonomice sledujeme první příznaky stagflace.

Více

Porostou ceny zlata? Rozhodne o tom Krym

18.03.2014

Zatímco loni cena zlata výrazně klesala, letos je situace opačná. Cena stoupá a zřejmě v nejbližší době nepřestane. I díky nejisté situaci na Krymu a v Ukrajině. Podle některých expertů může ještě letos překonat 2 000 dolarů za unci.


Odborníci: Pokles ceny zavinily spekulace

Ukazuje se, že loňský pokles cen zlata mohl být důsledkem spekulací některých bank. Naznačil to výzkum profesorky ekonomie Rosy Abrantes-Metzové i vyjádření Elke Königové z německého Spolkového úřadu pro finanční dohled. Podle nich banky manipulovaly s cenami kovů.

Ukazatel London Gold Fix používaný k ohodnocování zlata určují při konferenčním hovoru zástupci pět velkých bank:

  • Scotia-Mocatta
  • Barclays Capital
  • Deutsche Bank
  • HSBC Bank
  • Société Générale

Proces přitom není nijak regulovaný. Banky proto můžou ukazatelem snadno manipulovat. A podle Abrantes-Metzové i Königové se tak zřejmě opravdu stalo.

Podle Erica Sprotta ze Sprott Asset Management je možné, že zástupci bank sledovali vlastní zájmy a vedení banky o tom nemuselo vědět. Ceny zlata byly totiž na minimu právě v době, kdy banky rozhodují o odměnách pro své obchodníky.


Situace v Ukrajině zlatu nahrává

Od konce loňského roku navíc ceny zlata stoupají. Prospívá tomu nejistá situace na Krymu a v Ukrajině. Oblast je totiž dál neklidná a zdá se, že vše směřuje k sankcím USA a EU vůči Rusku. Navíc je pravděpodobné, že tento stát sankce opětuje.


kitco graf vyvoje zlata nakupzlato

Zajištěním proti nepříznivému vývoji je tak pro investory právě zlato. Jeho cena se blíží 1 400 amerických dolarů za trojskou unci.

Loni v prosinci přitom cena spadla na 1 200 dolarů za unci. Zvýšení ceny zlata navíc pomáhá také kombinace slabšího dolaru, klesajících akcií a nižších výnosů z dluhopisů.


Investici do zlata teď doporučují i skeptici

Podle odborníků je proto právě nyní nejlepší čas k investici do zlata. Tvrdí to dokonce i pesimisté. Část analytiků totiž předpokládá, že cena zlata letos klesne k 1 000 dolarům za unci. Předtím ale podle nich ještě výrazně stoupne, a proto se do něj vyplatí investovat alespoň krátkodobě.

Druhá skupina analytiků navíc zlatu předpovídá dlouhodobý růst. Podle některých překoná zlato hranici 2 000 dolarů za unci. A co víc – někteří upozorňují, že by to mohlo být ještě letos. Nejoptimističtější předpovědi mluví dokonce o ceně 2 400 dolarů za unci koncem letoška.