+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Porostou ceny zlata? Rozhodne o tom Krym

18.03.2014

Zatímco loni cena zlata výrazně klesala, letos je situace opačná. Cena stoupá a zřejmě v nejbližší době nepřestane. I díky nejisté situaci na Krymu a v Ukrajině. Podle některých expertů může ještě letos překonat 2 000 dolarů za unci.


Odborníci: Pokles ceny zavinily spekulace

Ukazuje se, že loňský pokles cen zlata mohl být důsledkem spekulací některých bank. Naznačil to výzkum profesorky ekonomie Rosy Abrantes-Metzové i vyjádření Elke Königové z německého Spolkového úřadu pro finanční dohled. Podle nich banky manipulovaly s cenami kovů.

Ukazatel London Gold Fix používaný k ohodnocování zlata určují při konferenčním hovoru zástupci pět velkých bank:

  • Scotia-Mocatta
  • Barclays Capital
  • Deutsche Bank
  • HSBC Bank
  • Société Générale

Proces přitom není nijak regulovaný. Banky proto můžou ukazatelem snadno manipulovat. A podle Abrantes-Metzové i Königové se tak zřejmě opravdu stalo.

Podle Erica Sprotta ze Sprott Asset Management je možné, že zástupci bank sledovali vlastní zájmy a vedení banky o tom nemuselo vědět. Ceny zlata byly totiž na minimu právě v době, kdy banky rozhodují o odměnách pro své obchodníky.


Situace v Ukrajině zlatu nahrává

Od konce loňského roku navíc ceny zlata stoupají. Prospívá tomu nejistá situace na Krymu a v Ukrajině. Oblast je totiž dál neklidná a zdá se, že vše směřuje k sankcím USA a EU vůči Rusku. Navíc je pravděpodobné, že tento stát sankce opětuje.


kitco graf vyvoje zlata nakupzlato

Zajištěním proti nepříznivému vývoji je tak pro investory právě zlato. Jeho cena se blíží 1 400 amerických dolarů za trojskou unci.

Loni v prosinci přitom cena spadla na 1 200 dolarů za unci. Zvýšení ceny zlata navíc pomáhá také kombinace slabšího dolaru, klesajících akcií a nižších výnosů z dluhopisů.


Investici do zlata teď doporučují i skeptici

Podle odborníků je proto právě nyní nejlepší čas k investici do zlata. Tvrdí to dokonce i pesimisté. Část analytiků totiž předpokládá, že cena zlata letos klesne k 1 000 dolarům za unci. Předtím ale podle nich ještě výrazně stoupne, a proto se do něj vyplatí investovat alespoň krátkodobě.

Druhá skupina analytiků navíc zlatu předpovídá dlouhodobý růst. Podle některých překoná zlato hranici 2 000 dolarů za unci. A co víc – někteří upozorňují, že by to mohlo být ještě letos. Nejoptimističtější předpovědi mluví dokonce o ceně 2 400 dolarů za unci koncem letoška.