+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Pokračující rally na zlatě a stříbře – investoři sází více než 100 mld. USD na další růst

14.02.2011

Trh s cennými kovy zaznamenal letos nejhorší leden za posledních dvacet let, pro investory však rozhodně nejde o známku konce býčího trhu. Zlato a stříbro zůstávají favority – na růst jejich cen je v současnosti vsazeno 102 miliard dolarů. Pět předních analytiků, které jsou podle žebříčků agentury Bloomberg nejpřesnějšími prognostiky posledních dvou let, očekává růst ceny stříbra do konce letošního roku o 23 procent na 36 dolarů za unci (aktuálně 29,2 USD), zlato podle mediánu jejich odhadů letos vzroste přesně o pětinu na 1620 USD/unci (aktuálně kolem 1347 USD/unci). Švýcarská banka UBS předvídá posílení průmyslové poptávky po stříbru na nejvyšší úroveň přinejmenším za posledních dvacet let.

Index vzácných kovů Standard & Poor’s GSCI Precious Metals Index v lednu oslabil o 6,5 procenta, což je největší pokles za daný měsíc od roku 1991. Samotné zlato v lednu na londýnské burze ztratilo 6,2 procenta tržní ceny, stříbro pak 9,3 %, uvádí Bloomberg. Především zlato přitom v posledních deseti letech o svém potenciálu přesvědčilo globální investory včetně Johna Paulsona nebo George Sorose, a podle nich rally zdaleka není u konce. Zlato se od roku 2000 zhodnotilo zhruba na pětinásobek a stříbro na šestinásobek (akcie 9 %) a současná nejistota na trzích mu dopřává další zisky. „Musel jsem se pousmát, když jsem zaslechl zprávy o tom, že zlato je passé,“ říká Michael Cuggino z Permanent Portfolio Funds, který do zlata investuje zhruba pětinu svých aktiv. „Někteří investoři se sice stáhli po výrazném startu v roce 2012, makroekonomické prostředí a nejistota ve světě doprovázená měnovými devalvacemi ale věští dobrou budoucnost,“ dodává.

Objem investic do zlatem krytých ETP činí aktuálně 88 mld. USD ve formě 2.028 metrických tun poté, co od prosince investoři své sázky na zlato snížili o 4,1 procenta. Hedge fondy, které od října stáhly ze zlata dokonce 42 procent svých investic, stále celkově drží dlouhou (neboli „býčí“) pozici ve více než 151 tis. futures kontraktů, uvádějí data Komise pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC).

Investice do vzácných kovů se rychle navyšovaly od pádu investiční banky Lehman Brothers v září 2008. Mohutné injekce vlád a centrálních bank do finančního sytému rozproudily obavy z inflace, což dalo zelenou komoditám, které jsou považovány za nástroj zajištění proti růstu cen. "Většina lidí zachová (cenným kovům) loajalitu, protože jejich strach nemizí," domnívá se analytik LBBW Thorsten Proettel. Zdroj: Patria Online, 7.2.2011