+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Podvodníci se zlatem: Nabízejí zázračné zhodnocení a chtějí vysoké poplatky

15.04.2014

Přestože je zlato dlouhodobě jednou z nejbezpečnějších investic, je s ním spojené i jedno riziko. Neseriózní obchodníci. Využívají toho, že zájem o zlato stoupá a snaží se z klientů rychle vytáhnout co nejvíce peněz. Poradíme vám na co si dát při investování do zlata pozor, a jak se podobným obchodníkům vyhnout.


Ekonomové a analytici se shodují, že investice do zlata by měla být součástí každého investičního portfolia. Jeho cena totiž dlouhodobě stoupá a poskytuje výborné zabezpečení proti inflaci.

Pokud chcete mít jistotu, že zlato kupujete od seriózního prodejce, držte se při nákupu několika následujících pravidel.


Uvědomte si, jaké zlato kupujete

Ne každé zlato je investiční. Investiční zlato je přesně definované Zákonem o dani z přidané hodnoty, a protože je považované za rezervní měnu, je od této daně osvobozené.

  • Je buď v podobě slitků, nebo v podobě mincí.
  • Zlaté slitky přitom musejí mít ryzost nejméně 995 tisícin, aby je bylo možné považovat za investiční zlato. A omezení mají i zlaté mince – investiční jsou podle zákona pouze ty, které jsou zveřejněné ve věstníku České národní banky.

Jiné druhy zlata nejsou osvobozené od DPH a můžete mít problém s jejich prodejem za odpovídající cenu a nemáte jistotu vysoké ryzosti (např. u šperků).


Dejte si pozor na původ zlata

Ať už kupujete mince nebo slitky, měli byste si zjistit, od jakého jsou výrobce. Odborníci doporučují kupovat zlato z dílen mincoven či sléváren se statusem Good Delivery. Jsou to společnosti akreditované London Bullion Market Association a máte u nich záruku ryzosti.

Mezi tyto společnosti patří například Argor Heraeus, Royal Canadien Mint nebo Allgemeine Gold- und Silberscheideanstalt.

Na slitku přitom punc výrobce nesmí chybět. Stejně tak musí mít každý slitek vyražené ještě další informace:

  • Váha
  • Ryzost
  • Výrobní číslo
  • Ke každému slitku je připojený také certifikát pravosti


Ověřte si možnost zpětného odkupu zlata

Zpětný odkup investičního zlata by měl nabízet každý seriózní prodejce. Navíc zpravidla nabízí zpětný odkup za lepších podmínek, než kdybyste zlato prodali jinde.


Zjistěte si reference

Díky internetu není problém zjistit bližší informace prakticky o každém prodejci. Pokud chcete investovat, najděte si na internetu reference zákazníků i další informace o společnosti.

Ověřte si přitom třeba také to, jestli má firma registraci například u České národní banky nebo různé certifikáty dosvědčující kvalitu. Vyplatí se také navštívit pobočku a ověřit si jednání firmy v praxi.


Nevěřte příliš vysokému zhodnocení

Stejně jako jinde, ani u zlata nevěřte někomu, kdo vám nabízí zázračně vysoké zhodnocení. Až do loňského poklesu byla výnosnost kolem 14 procent ročně. Přesto se našly firmy lákající na výnos kolem 30 %.

Výjimečně se to sice stát může, moc pravděpodobné to ale není.

Zhodnocení souvisí s tím, kdy zlato nakupujete a kdy ho prodáte. Jeho cena je totiž ovlivňovaná světovými trhy. Čím kratší doba je mezi nákupem a prodejem, tím je transakce rizikovější.

Proto se zlatou požívá hlavně jako dlouhodobý investiční nástroj (například od roku 1985 se jeho hodnota víc než zečtyřnásobila).


Větší gramáž se vyplatí

Vždy si dobře rozmyslete, jak velkou částku hodláte investovat. Platí totiž, že čím větší slitek koupíte, tím menší platíte marži prodejci. Malé slitky se proto pro investice nehodí tolik jako ty větší, u kterých je cena za gram výrazně nižší.

Na druhou stranu menší slitky snáze prodáte (i když zpětný odkup u vašeho prodejce by neměl být problém ani u větších slitků) a pokud jich máte víc, můžete jich prodat jen část a zbytek si nechat, zatímcovětší cihličky se prostě musíte zbavit celé.


Vyznejte se v poplatcích

Poplatky jsou sice běžné (přece jenom má poskytovatel také různé výdaje – například musí vést evidenci, platit skladové prostory, udržovat online systém apod.), dejte si ale pozor, aby se vám zbytečně neprodražily, a abyste vždy věděli, za co platíte.

  • Zpravidla je lepší zaplatit vstupní poplatek několik procent z cílové částky, než platit menší poplatky třeba každý měsíc (i když je to jen několik setin procenta z hodnoty uskladněného zlata – postupně se to totiž může výrazně nasčítat).
  • I když je poplatek jednorázový, nemusí být vyhráno. Vždycky je potřeba zjistit jeho přesnou výši. Seriózní společnosti rovnou řeknou, třeba kolik procent z cílové částky zaplatíte (například 5 % u Zlatého spoření).
  • Od těch neseriózních se konkrétní procento často předem nedozvíte, dejte si také pozor na poskytovatele, kteří tvrdí, že žádné vstupní poplatky nechtějí. Každá firma musí nějak platit své výdaje. Bez vstupních poplatků je proto pravděpodobné, že od vás chtějí peníze získat jinou cestou. Anebo, v horším případě, zlato jen slibují, ale ve skutečnosti ho nenakupují.


Prodej dobře promyslete

Důležité není zlato jen dobře koupit, ale zejména dobře ho později prodat. Uvědomte si, že při prodeji zpět obchodníkovi je výkupní cena nižší než aktuální cena na burze (na rozdíl od nákupu, kdy platíte přirážku).

Zatímco u menších obchodníků bývá odkupní cena5 – 10 % pod burzovní cenou, u velkých obchodníků jsou třeba i pouhá 0 – 3 %. Dobře tak zvažte u koho a zlato prodat (a jestli se vám to vůbec vyplatí). Navíc můžete uvážit, jestli se vám nevyplatí třeba prodej v aukci (např. u zlatých mincí).

A pokud zlato prodáváte hlavně proto, že akutně potřebujete peníze, zvažte i jiné způsoby jak je získat. Například se Zlatým spořením od Finodu si kdykoliv půjčíte až 70 % z hodnoty uskladněného zlata. Nemusíte ho prodávat a později ho kupovat zpět třeba za vyšší cenu. Navíc nepotřebujete žádného ručitele nebo třeba potvrzení o zaměstnání.


Pozor na spoření na budoucí hodnotu zlata

Na trhu najdete i řadu různých zlatých spoření. Stanovíte si v nich cílovou částku pro investování do zlata a prodejci posíláte peníze, dokud tuto částku nenaspoříte. Jenže ne vždy je to výhodné.

Pokud spoření funguje tak, že každý měsíc posíláte třeba 500 Kč a zlato obchodník koupí až když dosáhnete cílové částky, dejte od něj ruce pryč. Hodnota zlata totiž dlouhodobě roste. Když takovým způsobem začnete spořit na uncovou cihličku za 30 000 korun, může cena zlata mezitím stoupnout tak, že nakonec za naspořených 30 000 dostanete jen slitky o váze půl unce.

Vyplatí se proto zvolit spoření, při kterém vám obchodník přikupuje zlato za každou poslanou částku (například Zlaté spoření). I když cena zlata poroste, neproděláte – naopak, vaše vklady se postupně zhodnotí.