+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Platina nejlevnější za 6 let, palladium plus 400% za 8 let. Vyberete si něco i vy?

26.06.2017

Když se řekne drahé kovy, každého hned napadne zlato a následně stříbro. Existují však i další blyštivé kovy, které mají ve finančním sektoru sice kratší historii, ale o to se mohou některým investorům zdát zajímavější. K takovým kovům patří platina a palladium. Právě těm bude věnován dnešní příspěvek.

Platina:

Oproti zlatu a stříbru, které jsou známé již tisíce let, byla platina objevena poměrně pozdě – až v 18. století. Co se týče množství platiny na zemi, je mnohem vzácnější než zlato. Zatímco žlutého kovu se na světě nachází přibližně 86 milionů trojských uncí, světové zásoby platiny jsou pouhých 6,4 milionu uncí. Platiny se vytěží ročně 15-20 krát méně než zlata. Zlata se vytěží přibližně 3.000 tun za rok, platiny pouhých 200 tun, což představuje 5 až 10 % roční produkce zlata. Přestože je z tohoto pohledu platina mnohem vzácnější, prodává se v současnosti za nižší cenu než žlutý kov. Zatímco u zlata se cena za trojskou unci v letošním roce pohybuje mezi 1.200 a 1.300 dolary, u platiny je to mezi 900 a 1.000 dolary.

Nicméně nebylo tomu tak vždy. Přestože znáte současné ceny drahých kovů, možná ani netušíte, jak velkou korekcí si prošla cena platiny v roce 2008, kdy ztratila během jediného roku 2/3 své hodnoty. Cena platiny v posledních 6 letech výrazně klesla a je o 60 % níže proti cenám z roku 2008. Cena platiny se chová opačně, jako je tomu u zlata. Platině se vede dobře v obdobích hospodářského růstu a stability, zatímco v období finančních a politických otřesů prudce oslabuje. Pokud chcete využít poklesu a chcete si právě nyní pořídit cihličku nebo minci z platiny, případně zaspekulovat na růst ceny platiny v příštích letech, můžete si vybrat nějakou na našem e-shopu.

Palladium:

U palladia je situace oproti platině zcela opačná. Zatím co cena platiny už roky klesá, cena palladia vzrostla za posledních 8 let přes 400 % a v růstu pokračuje také letos. Od počátku roku zase vzrostla cena přes 20 %. Palladium zaznamenalo v posledních letech největší růst ze všech drahých kovů. Palladium je nyní skoro stejně tak drahé jako platina, což se stalo naposledy před více jak 15 lety! Palladium se používá především při výrobě katalyzátorů a slouží ke snižování škodlivých výfukových emisí z benzínových aut. Vozů se prodává stále víc a emisní normy jsou stále přísnější. Cenám napomohl i půl druhého roku starý emisní skandál u koncernu VW, po kterém dieselové motory upadly v nemilost a zákazníci si pořizovali raději benzínová auta.

Pokud chcete vlastnit cihličky z palladia, případně zaspekulovat na další růst ceny palladia, pořídit si je můžete rovněž na našem e-shopu na našem webu.