+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Korekce na trhu drahých kovů.

19.09.2018

Evropské makroekonomické údaje zklamaly nejvíce za šest let, akcie v únoru zasáhl největší jednodenní výprodej za poslední desetiletí, čínská ekonomika zpomaluje a v řadě zemí s rozvíjejícími se trhy se projevují vážné problémy. V Evropě bobtná politická krize kvůli migraci, která by mohla shodit novou německou vládu. V Itálii získala moc nová populistická vláda a Donald Trump se chystá vyhlásit obchodní válku snad celému světu. Přes toto všechno zažívá ale finanční svět nejklidnější období za poslední rok. Alespoň tomu napovídá cena zlata, která se propadla na nejnižší hodnotu za poslední rok.

K poklesu cen drahých kovů přispěl také posilující dolar. V polovině dubna ještě cena zlata rostla k hodnotě 1380 USD za unci, aby se v letních měsících propadla zpět o 10% až na cenu 1200 USD/ unci, kde i nadále setrvává. Cena stříbra klesla na 14,2 USD/unci, což je nejnižší cena od dubna 2016. Potvrdilo se, že letní měsíce jsou klidnějším obdobím a dochází zpravidla k poklesu cen kovů a jiných aktiv.

Naopak nejlepším obdobím pro nákup zlata jsou od roku 1975 statisticky měřeno první měsíce roku a podzimní měsíce. Počátkem roku a na podzim se zlatu většinou dobře daří.

Poklesy ceny zlata a stříbra využívají investoři po celém světě k výhodnému nákupu. Za oživeným zájmem investovat do zlata stojí vedle příznivé ceny hlavně geopolitické napětí a vyhlášení obchodních válek USA vůči Číně a EU. Nejsou to ale pouze soukromí investoři, kteří dlouhodobě využívají nízké ceny zlata k výhodnému nákupu. Největším nákupčím žlutého kovu je Rusko, které zvýšilo své zlaté rezervy na historické maximum na 62 milionů trojských uncí v hodnotě kolem 80 mld. USD. Rusko dává už řadu let přednost zlatu před americkými dolary. Ještě v roce 2010 byl podíl amerických státních dluhopisů v ruském portfoliu v objemu 176,3 mld. USD. V současné době netvoří americké dluhopisy ani 1/10 této hodnoty a objem klesl na 14,9 mld. USD. Také Turecko letos v květnu snížilo svůj podíl v amerických dluhopisech téměř o polovinu z 62 mld. USD na 32 mld. USD a zvýšilo své zlaté rezervy.

Globální geopolitické konflikty a obchodní napětí vyvolané USA přiměly také další země, aby následovaly příkladu Ruska a Turecka a rozšiřují své zlaté rezervy. Celkem zvýšilo meziročně své zlaté rezervy 14 centrálních bank.

Pokud máte volné prostředky a chcete dlouhodobě rozšiřovat své portfolio o drahé kovy, máte nyní k nákupu drahých kovů dobrou příležitost. Kromě slitků mohou být dobrou příležitostí také některé sběratelské mince, jejichž cena na rozdíl od slitků zůstává stabilní nebo naopak roste, i když cena zlata klesá. Pokud se potřebujete naopak zbavit části svého zlata, vyčkejte, je-li to možné. Podzimní měsíce bývají zpravidla přátelské pro cenu zlata a tak by ke konci roku cena, kterou utržíte za prodej, mohla být o pár procent vyšší než cena současná.

Spořícím klientům doporučujeme neodklánět se od své dlouhodobé strategie budovat svoji rezervu drahých kovů a pravidelně posílat platbu i v dobách korekce. Naopak v dobách poklesu nyní získají za stejnou částku více kovu. Pokud to aktuální finanční situace dovolí, můžete kromě své pravidelné platby poslat mimořádnou částku, díky které nakoupíte nyní více kovu.

Martin Kočica, jednatel společnosti Finod.