+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Jak při nákupu zlata nenaletět podvodníkům

26.10.2016

Všimli jste si reklamy na extra výhodný nákup zlata? Dejte si pozor, může se jednat o podvrh. Připravili jsme pro vás stručný návod, jak rozeznat padělané zlato od pravého. Díky němu budete mít jistotu, že vás nikdo při nákupu zlata nenapálí.


Nikdo nemá důvod prodávat zlato pod cenu, a to ani v časové ani ve finanční tísni!

Investiční zlato jsou v podstatě peníze ve fyzické podobě. Jednou z úžasných vlastností zlata je, že je okamžitě směnitelné zpět za peníze. U většiny seriozních obchodníků s drahými kovy to dokážete zrealizovat doslova během pár minut nebo hodin. Vzhledem k tomu, že marže na investičním zlatě jsou velmi malé a rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je zanedbatelný, nikdo nemá důvod jej prodávat výrazně pod cenu - a to ani ve finanční nebo časové tísni. Proto, pokud vám někdo nabízí zlatou cihlu se slevou 20, 30 či více procent, nikdy takové zlato nekupujte. Zřejmě se o skutečné zlato nejedná!


U investičního zlata je nulová váhová tolerance

U investičního zlata je nulová váhová tolerance směrem dolů a jen mírná nahoru. Investiční zlatý slitek nesmí nikdy vážit méně než uvádí výrobce, spíše mírně více. Pokud byste narazili na cihličku, kde se váha liší od váhy udávané na cihličce, je to podezřelé. Máte-li pochybnosti, můžete se o původu slitku informovat u jeho prodejce nebo nechat překontrolovat svůj slitek u některého obchodníka s drahými kovy.


Hledejte bezpečnostní znaky a ochranné prvky slitků

Investiční zlaté slitky jsou opatřeny bezpečnostními prvky. Zkontrolujte si, zda už na první pohled nevykazují znaky zjevného poškození. Které to jsou? Jedná se o logo producenta, který slitek vyrobil, dále je zde vyznačena ryzost slitku, jeho váha a jeho výrobní jedinečné číslo - označení slitku. Některé slitky mají také hologram, což je laserem vytvořený motiv na rubové straně, který se v různém úhlu pohledu mění. Ať už máte slitek s hologramem či bez něj, je každý slitek opatřen certifikátem. Ten je platný pouze pokud je v neporušeném stavu zatavený spolu s cihličkou v neporušeném plastovém obalu.


Nejčastější padělky jsou plněné wolframem

Wolfram má podobnou měrnou hmotnost jako zlato, a proto je nejčastějším pomocníkem při padělání zlatých cihel. Do zlatého slitku se navrtají otvory, do kterých se vloží wolframové tyčinky. Slitek se následně zataví zpět zlatem a pořádně vyleští. Některé padělky jsou tak povedené, že odpovídá nejen váha, ale zůstanou nepoškozené také ochranné prvky. Někteří padělatelé jsou dokonce tak vynalézaví, že si umí opatřit krabičky a obaly s důvěryhodným logem a zneužít jméno jiného obchodníka pro svůj prospěch. Takový slitek je pak bohužel od pravého k nerozeznání. Jak se bránit podvodníkům v tomto případě?


3 pravidla pro bezpečný nákup drahých kovů

  • Nakupujte vždy u prověřeného a důvěryhodného zdroje s dostatečnou historií. Přestože prodejců investičního zlata jsou v ČR asi dvě stovky, seriozních obchodníků s drahými kovy je zde asi jen 10.
  • Vyhněte se "výhodným" nákupům, kde se vám někdo snaží prodat zlato pod cenu burzy.
  • Vyhněte se anonymním aukcím a prodejcům, které jednou budete těžko hledat.


TIP: Ptejte se odborníka na bezpečnost osobně a zdarma

Máte pochybnosti nebo dotazy na téma bezpečnosti při nákupu zlata? Zúčastněte se speciálního webináře na téma: Jak nenaletět při nákupu investičního zlata a na co si dát pozor.

Živé vysílání začíná v pondělí 31.10.2016 ve 20.30 hodin, kde se můžete ptát na vše, co vás zajímá. Dostat se do vysílání je velmi jednoduché, stačí kliknout na tento odkaz: http://www.skola-sporeni.cz/cs/seminar.