+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

19.09. 2018

Korekce na trhu drahých kovů.

Evropské makroekonomické údaje zklamaly nejvíce za šest let, akcie v únoru zasáhl největší jednodenní výprodej za poslední desetiletí, čínská ekonomika zpomaluje a v řadě zemí s rozvíjejícími se trhy se projevují vážné problémy. V Evropě bobtná politická krize kvůli migraci, která by mohla shodit novou německou vládu. V Itálii získala moc nová populistická vláda a Donald Trump se chystá vyhlásit obchodní válku snad celému světu. Přes toto všechno zažívá ale finanční svět nejklidnější období za poslední rok. Alespoň tomu napovídá cena zlata, která se propadla na nejnižší hodnotu za poslední rok.

Více

Investoři přestávají sázet na pokles ceny zlata

30.07.2013

Ještě před dvěma týdny sázel na pokles cen zlata rekordní objem hráčů na komoditním trhu. Stačilo několik vhodně zvolených slov šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho a drahý kov se ocitl na měsíčním maximu. Pesimisté mizí z trhu nejrychleji od listopadu loňského roku a to může nasměrovat opět cenu zlata vzhůru.

Několik měsíců trvající růst sázek proti zlatu se zastavil, likvidovat pozice přestávají i fondy ETF (veřejně obchodované fondy),“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky. První pololetí připravilo investory v těchto fondech o šedesát miliard dolarů a přimělo masy ke spekulacím o dalším pádu drahého kovu. Podle expertů se možná nyní láme chléb.

„Zlato svým růstem nad 1300 dolarů prorazilo klesající trendovou linii,“ uvádí Vít Jedlička z Colossea. S tím, jak svět oprašuje termín inflace, se mění i názor na vyhlídky žlutého kovu, tradičně užívaného jako zajištění proti růstu cen. „Snížily se obavy trhu z ukončení politiky levných peněz,“ dodává Sklenář. Fed zmírnil restriktivní rétoriku a na růst cen začíná tlačit i ropa.

Velkým trumfem pro zlato je i nenasytný čínský trh. „Statistiky o importu zlata do Číny dokazují enormní poptávku,“ uvádí Jedlička. Příliv této komodity do Číny se projevuje i v rostoucích sazbách za půjčení drahého kovu na mezibankovním trhu, finanční ústavy si své zlato cení nejvíce od dubna 2009. „Vysoká výpůjční sazba obvykle indikuje obrat trendu ve vývoji zlata,“ dodává Jedlička.

Vývoj cen zlata ve zbytku roku nicméně zůstává mezi experty kontroverzním tématem. „Aktuálně nevidím pro rychlý růst cen zlata žádný důvod,“ míní Peter Fertig z Quantitative Commodity Research. „Tlak na pokles cen zlata se sice zastavil, hovořit o obratu trendu je však předčasné,“ dodává Sklenář. Expert však předpokládá, že do konce letošního roku zlato podraží. Zdroj: E15.