+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

16.05. 2021

Stříbro láká investory po desetiletí. Představujeme vám tři největší vlastníky stříbra v historii.

Stříbro je v hledáčku investorů už po mnoho desetiletí. Pro své vlastnosti, nenahraditelnost a významně převyšující poptávku nad nabídkou. Přinášíme vám pohled do historie. Představujeme tři největší vlastníky stříbra za uplynulých 50 let, kteří spekulovali na jeho cenový růst s cílem ovládnout trh a zbohatnout. Některým se to podařilo, jiní zbankrotovali.

Více

Investoři přestávají sázet na pokles ceny zlata

30.07.2013

Ještě před dvěma týdny sázel na pokles cen zlata rekordní objem hráčů na komoditním trhu. Stačilo několik vhodně zvolených slov šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho a drahý kov se ocitl na měsíčním maximu. Pesimisté mizí z trhu nejrychleji od listopadu loňského roku a to může nasměrovat opět cenu zlata vzhůru.

Několik měsíců trvající růst sázek proti zlatu se zastavil, likvidovat pozice přestávají i fondy ETF (veřejně obchodované fondy),“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky. První pololetí připravilo investory v těchto fondech o šedesát miliard dolarů a přimělo masy ke spekulacím o dalším pádu drahého kovu. Podle expertů se možná nyní láme chléb.

„Zlato svým růstem nad 1300 dolarů prorazilo klesající trendovou linii,“ uvádí Vít Jedlička z Colossea. S tím, jak svět oprašuje termín inflace, se mění i názor na vyhlídky žlutého kovu, tradičně užívaného jako zajištění proti růstu cen. „Snížily se obavy trhu z ukončení politiky levných peněz,“ dodává Sklenář. Fed zmírnil restriktivní rétoriku a na růst cen začíná tlačit i ropa.

Velkým trumfem pro zlato je i nenasytný čínský trh. „Statistiky o importu zlata do Číny dokazují enormní poptávku,“ uvádí Jedlička. Příliv této komodity do Číny se projevuje i v rostoucích sazbách za půjčení drahého kovu na mezibankovním trhu, finanční ústavy si své zlato cení nejvíce od dubna 2009. „Vysoká výpůjční sazba obvykle indikuje obrat trendu ve vývoji zlata,“ dodává Jedlička.

Vývoj cen zlata ve zbytku roku nicméně zůstává mezi experty kontroverzním tématem. „Aktuálně nevidím pro rychlý růst cen zlata žádný důvod,“ míní Peter Fertig z Quantitative Commodity Research. „Tlak na pokles cen zlata se sice zastavil, hovořit o obratu trendu je však předčasné,“ dodává Sklenář. Expert však předpokládá, že do konce letošního roku zlato podraží. Zdroj: E15.