+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

20.05. 2024

Nejvyšší poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v historii vytlačila ceny zlata na nová maxima.

Centrální banky v prvním čtvrtletí letošního roku přikoupily 289,7 tun zlata, což bylo opět nejvíce v historii. Nákupy tak překonaly doposud historicky nejvyšší nákupy z 1. čtvrtletí roku 2023.

Více

Faber o zlatu: Přestřelili jsme, 40% korekce mne nepřekvapí. Investoři prodeji kryjí ztráty z akcií a forexu

04.10.2011

Spotová cena zlata propadla pod hladinu 1600 dolarů za trojskou unci a pod letošními maximy je tak již o více jak 300 dolarů. Že se přepočítal, když očekával hladký průchod úrovní 1900 USD za trojskou unci a další růst ceny drahého kovu, přiznal i známý investor Marc Faber. Jenže snad i právě toto přepočítání se vypovídá mnohé o nevyzpytatelnosti aktuálního vývoje na trzích.

Zatímco stříbro, dnes padající o bezmála 10 procent své tržní hodnoty k 28 USD za trojskou unci, již své letošní zhodnocení odmazalo, zlato je ojedinělým investičním instrumentem, který je ještě v plusu. A právě jíž otřásly ztráty investorů na jiných druzích aktiv, zejména akciích a některých měnách. „Investoři jsou nuceni pokrývat své ztráty jinde a prodávat zlato,“ uvádí Edel Tully, analytik londýnské UBS (10,37 CHF, 2,47%) a stejně jako prudký pád akcií na konci minulého týdne byl nevypočitatelný, dodává na adresu zlata. „Ústup zlata překvapivý není, jeho rychlost a rozsah ale ano.“

Spotová cena zlata se v časném asijském obchodování ponořila pod 1600 USD/unce a po rezistenci k 1650 USD znovu klesá pod „šestnáctistovku“. „Přestřelili jsme růstový potenciál přes hranici 1900 dolarů za unci,“ přiznává Marc Faber, jehož fondy v drahém kovu mají 25 procent portfolia. „Nyní očekáváme dno na hladině 1500 dolarů za unci, pokud zlato ale tato hladina neudrží, může přijít pokles až do rozmezí 1100 až 1200 dolarů za unci,“ uvádí Faber, podle kterého výprodej na trh se zlatem vpadl skrze paniku na průmyslových kovech a dodává, že rozsah korekce 40 procent jej nepřekvapí.

Zatímco dlouhodobě je Faber na komoditě medvědem, krátkodobě očekává oživení. „Jak akciové trhy, tak trh se zlatem jsou výrazně přeprodány a myslím, že oživení je za dveřmi,“ uvádí investor.

Hlavní investiční stratég Citi (25,73 USD, 3,00%) John Woods se domnívá, že zlato najde své dno na hladině 1400 dolarů za trojskou unci před opětovným dlouhodobým růstem. „Zlato bylo v posledních týdnech masívně překoupeno a teď se stejnou intenzitou stalo přeprodaným. Dlouhodobý růstový trend není zlomen,“ uvedl Woods.

Zatímco oči investorů se upírají především k Řecku a dluhové krizi eurozóny, Faber je přesvědčen, že za aktuálním výprodejem zlata stojí také zpomalení v Číně. „Asijské trhy slabé, asijské měny jsou slabé a tedy také na hospodářský vývoj citlivé akcie i komodity jsou slabé,“ uvádí Faber, který ale není vůči Asii nedůvěřivý dlouhodobě. „V tamní ekonomice existují nadkapacity, které budou využity,“ dodal.

Zlato je v 11letém býčím trendu, který dovedlo na 1921,15 USD za trojskou unci dne 6. září. Investoři byli hnáni zejména diverzifikací rizika z akcií a některých měn. Nyní zlato byli nuceni využít na pokrytí části ztrát na dalších aktivech. Větší stabilitě cen chce americká burza CME (148 CZK, 1,37%) Group pomoci vyššími požadavky na marže, které oznámila na konci září - +21 % na 11475 USD za kontakt na 100 uncí u zlata a +16 % na 24975 USD u stříbra. „Na trhu poklesl počet spekulativních pozic, krátkodobí longaři byli z trhu vyvedeni. To dává zlatu slušné šance na zdravější růst, až nynější prodejní vlna opadne,“ uvedla v komentáři HSBC (496,25 GBp, -0,35%). Jenže kde bude nastaveno ono dno?

JPMorgan (30,29 USD, 2,37%) v analytické zprávě uvedla, že drahé kovy a také težební akcie budou „ještě chvíli“ pokračovat v poklesu, který odhaduje na 10 až 15 procent v rámci celého sektoru. „Nynější výprodeje vnímáme jako příležitost,“ uvedl analytik David Butler. „Na drahých kovem očekáváme vývoj ostrého V a návrat ceny zlata ještě v rámci tohoto týdne ode dna kolem úrovně 1580 USD/unce,“ uvedl analytik MF Global Tom Pawlicki. „Naší cílovou metou je 1700 dolarů,“ dodal. „Na trhu vnímáme masívní likvidaci pozic hedge fondů. Odražení ode dna čekáme během několika málo dní,“ uvádí Jurg Kiener, hlavní investiční stratég Swiss Asia Capital. Doporučuje kupovat fyzické zlato spíše, než zlaté akcie skrze ETF.