+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

19.09. 2018

Korekce na trhu drahých kovů.

Evropské makroekonomické údaje zklamaly nejvíce za šest let, akcie v únoru zasáhl největší jednodenní výprodej za poslední desetiletí, čínská ekonomika zpomaluje a v řadě zemí s rozvíjejícími se trhy se projevují vážné problémy. V Evropě bobtná politická krize kvůli migraci, která by mohla shodit novou německou vládu. V Itálii získala moc nová populistická vláda a Donald Trump se chystá vyhlásit obchodní válku snad celému světu. Přes toto všechno zažívá ale finanční svět nejklidnější období za poslední rok. Alespoň tomu napovídá cena zlata, která se propadla na nejnižší hodnotu za poslední rok.

Více

Evropské centrální banky si drží zlato, za poslední rok ho prodaly nejméně od roku 1999

27.09.2010

Centrální banky spolu s Mezinárodním měnovým fondem prodaly za poslední rok zhruba 94,5 metrických tun zlata, což je nejméně od roku 1999, kdy byla uzavřena první Dohoda centrálních bank o zlatě (Central Bank Gold Agreement), vyplývá z dat Světové rady pro zlato (WGC). Z toho MMF umístil na trh 88,3 tun, zatímco centrální banky eurozóny se v ročním období, podle dohody skončivším v neděli, rozhodly prodat pouhých 6,2 tun cenného kovu. Jejich vůle zbavovat se zlata tak výrazně poklesla, a to o 96 procent oproti předchozímu roku, kdy prodaly 142 metrických tun. Pro srovnání – v letech 2004 a 2005 odprodaly signatáři dohody 497 tun zlata.

Dohoda centrálních bank o zlatě byla vytvořena před více než deseti lety z důvodu obav, že nekoordinované prodeje cenného kovu z vlastnictví centrálních regulátorů destabilizuje trh a tlačí na pokles ceny. Ta činila v roce 1980 rekordních 850 amerických dolarů za trojskou unci, v únoru 2001 pak propadla na 253,83 USD a 24. září letošního roku dosáhla nového rekordu, když zlato pokořilo hranici 1300,07 USD/tr. unci. Centrální banky nyní ve světle dozvuků finanční krize a evropských fiskálních problémů přehodnocují význam zlata jako uchovatele hodnoty a výrazně snižují jeho nabídku na trhu. Jejich celkové rezervy kontinuálně rostou počínaje druhým kvartálem loňského roku, uvádí WGC. A cena zlata má nakročeno k desátému ročnímu růstu v řadě. Signatáři mohou podle aktuální dohody umístit ročně na trh v souhrnu maximálně 400 metrických tun zlata, v porovnání se stropem 500 tun z předchozí pětileté dohody. V jejím závěrečném smluvním roce končícím v 2009 přitom prodaly celkem 157 metrických tun. Podle průzkumu provedeného deníkem Financial Times se neočekává, že by evropské centrální banky začaly v dalším roce prodávat více zlata, a některé z nich to již nepřímo potvrdily.

Na současné dohodě o zlatě se podílí Evropská centrální banka, dále centrální banky zemí eurozóny, Švédska a Švýcarska.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)