+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

26.01. 2021

Rok 2020 přinesl klientům na zlatě zhodnocení přes 20%

Rok 2020 byl neobvyklý a velmi složitý. V této nejisté době se ukázalo, jak moc je zlato pro širokou veřejnost důležité a jak významným majetkem je v turbulentních dobách. Poptávka po drahých kovech byla velmi silná a jeho cena po většinu roku rostla.

Více

ČNB poprvé po 25 letech dokoupila do státních rezerv nové investiční zlato! Přes 1 tunu.

22.07.2020

Česká národní banka v červnu zvýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata na 9 tun ze 7,8 tun a zvýšila objem zlatých státních rezerv přibližně o 15 %.

Tento krok je překvapením, protože ČNB v tomto tisíciletí ještě nikdy své zlaté rezervy nerozšiřovala a několikrát se vyjadřovala, že nákup zlata neplánuje.

Chování ČNB je v souladu s aktuálními trendy centrálních bank, které mnohem více zlata nakupují, než prodávají. Během posledních několika let se snažily státy rozšiřovat své zlaté rezervy.

Škoda, že ČNB nesáhla k tomuto kroku podstatně dříve a nenakupovala zlato průběžně na nižších cenách. Zlato se nyní blíží svým historickým rekordům. ČNB nakoupila zlato za cenu přibližně 4,5 krát vyšší, než za jakou se ho v devadesátých letech zbavovala. Největší podíl zlata (přes 50 tun) prodala ČNB v letech 1997-1998 a utržila za prodej přibližně 16 mld. Kč. Aktuálně by stálo dokoupení stejného množství zlata přibližně 70 mld. Kč.

V posledním čtvrtstoletí prodala ČNB vůbec největší % podíl vlastních zlatých rezerv a zaujala v tomto ohledu první příčku ze všech zemí EU.

Martin Kočica, majitel společnosti.