+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Slitek vs. mince: boj investora se sběratelem

14.05.2014

Slitky nebo mince? Dilema, které řeší řada začínajících investorů. Zlaté mince jsou už od pohledu atraktivnější, o spoustě z nich ale někteří numismatici mluví jako o způsobu, jak vytáhnout peníze z lidí, kteří tomu nerozumí. Nad otázkami, do jaké míry je investice do mincí výhodná, a jaké jsou možnosti prodeje, přemýšlí mnoho investorů, a my se na ně pokusíme odpovědět.


Budete sběratel, nebo investor?

Pokud přemýšlíte, jestli koupit slitky nebo mince, musíte si v první řadě uvědomit, co od investice čekáte. Jinými slovy, jestli chcete být víc investor, nebo sběratel.

  • Když se rozhodnete pro slitky, můžete je kupovat kdykoliv chcete nebo potřebujete, bez ohledu na své znalosti. Stačí jen sledovat vývoj ceny zlata.
  • U mincí je dobré kupovat je pravidelně (nejlépe ihned po vydání), vybrat si jen některou sérii nebo například skládat portfolio z výrobků určitých mincoven a soustředit se na tyto mince.
  • Pak může cena stoupnout výrazněji než u zlata ve slitcích. Jenže je potřeba se v mincích dobře orientovat – znát jejich výrobce, ryzost nebo třeba vývoj ceny. A hlavně – rozeznat investiční mince od těch pamětních nebo třeba od medailí.


Pozor na medaile

Investiční mince jsou na rozdíl od medailí a pamětních mincí osvobozené od DPH. Vydávají je jednotlivé centrální banky, razí se v mincovnách s potřebnými povoleními a je na nich uvedená nominální hodnota. Můžete s nimi proto také legálně platit (nominální hodnota je ale zpravidla výrazně nižší než ta reálná, takže používat investiční mince k placení v supermarketu se rozhodně nevyplatí). Díky tomu je zaručená jejich ryzost stejně jako to, že vydávající stát je od vás vždy odkoupí.

U pamětních mincí ani u medailí tuto jistotu nemáte. Jejich nákup je proto rizikovější a je vždy potřeba pečlivě prověřit vydavatele mince i možnost zpětného odkupu mince či medaile.


Další riziko: regionální mince

Pokud jste se rozhodli kupovat investiční mince, počítejte s tím, že jejich cena je kvůli náročnější výrobě o něco vyšší než za stejné množství zlatých slitků. Samozřejmě je to ale zohledněné i při jejich prodeji.

Před nákupem musíte také zvážit, jaké mince hodláte kupovat. Ve světě existují stovky mincoven. Problém je v tom, že většina z nich je regionální a jinde než v daném státě mince neprodáte za rozumnou cenu. Sběratelé z jiných zemí tyto mince neznají a nemají o ně zájem.

Pokud tedy chcete kupovat mince vydávané Českou národní bankou a z nějakého důvodu je budete prodávat třeba v Německu, počítejte s tím, že je prodáte jen jako zlomkové zlato. Dostanete tak výrazně méně peněz, než kolik jste za mince dali.


Uznávané mince? Je jich jen pár

V současnosti se razí jen 9 druhů zlatých mincí, které jsou obecně uznávané, a které se dají prodat po celém světě:

  • Maple Leaf (Kanada)
  • Australian Kangaroo/Nugget (Austrálie)
  • Lunární série (Austrálie)
  • Wiener Philharmoniker (Rakousko)
  • Panda (Čína)
  • American Buffalo (USA)
  • American Eagle (USA)
  • Krugerrand (Jihoafrická republika)
  • Britannie (Velká Británie)


Slitky: menší výnos, ale jistý odprodej

Na rozdíl od mincí u slitků neplatíte víc za jejich zpracování. Také ale nemůžete čekat, že se jejich cena zvýší tolik, jako se to může povést při systematickém sbírání určitých mincí.

Na druhou stranu však poskytují větší jistotu. Slitky od renomovaných výrobců prodáte kdekoliv na světě za odpovídající cenu.

Na rozdíl od mincí je přitom světově uznávaných výrobců skoro 70 (například Argor-Heraeus SA, Royal Canadian Mint nebo Jianxi Copper Company Limited). Jejich výrobky jsou označené značkou Good delivery, kterou získají po splnění přísných kritérií. Tito výrobci jsou na seznamu londýnské asociace trhu se zlatem (LBMA) a jejich slitky prodáte kdekoliv ve světě, aniž by si kupující musel ověřovat ryzost.

Na rozdíl od mincí máte také u slitků možnost využít Zlatého spoření, kdy si peníze do zlata ukládáte postupně v libovolném množství, dokud nedosáhnete cílové částky.


Zvažte riziko a investujte

Při rozhodování, do kterého druhu zlata investovat, si tedy musíte uvědomit, co očekáváte.

Pokud toužíte po vyšším zisku než u zlatých slitků (který ale není nijak zaručený), můžete investovat do zlatých mincí. Musíte se ale stát sběratelem a v oboru se vzdělávat, což vyžaduje spoustu času i úsilí.

U investičních slitků máte kromě záruky zhodnocení také výběr z většího množství celosvětově uznávaných výrobců. Tím pádem máte i jistotu, že zlato kdykoliv a kdekoliv prodáte za odpovídající cenu.