+420 605 563 467

Aktuální kurz zlata

Aktuální kurz

Novinky

13.12. 2023

Nový historický rekord ceny zlata!

Minulý týden jsme se dočkali nového rekordu ceny zlata, když cena poprvé překonala hranici 2.142,- USD/unci (47.900,- Kč).

Více

Nejbohatší přesouvají zdroje z finančního systému do fyzického zlata, Rogers čeká růst na 2.000 USD/unce

17.10.2010

Nákupy fyzického zlata a investicemi do těžebního sektoru odpověděli nejbohatší investoři podle správců jejich majetku na finanční a ekonomickou krizi, započatou v roce 2007. Nákupy fyzického zlata jednotlivci dosahují až tun drahého kovu a znamenají odčerpávání prostředků mimo finanční systém, jenž nadále ovládá nestabilita. „Přetrvávající obavy z druhého poklesu a stavu finančního sektoru přiměly investory k růstu jejich apetitu po zlatě, investicím do zlatých ETF a akcií těžebních společností,“ uvádí Josef Stadler ze švýcarské UBS, který v bance vede správu portfolií klientů s majetkem přes 50 milionů dolarů. „Již nekupují futures, ale skutečně fyzické zlato,“ uvedl Stadler. Banka UBS svým klientům radí držet 7 až 10 procent jejich aktiv v cenných kovech jako je zlato.

To se posunem do blízkosti 1340 dolarů za trojskou unci dnes dostalo na nová historická maxima. Šéf asijské pobočky Julius Baer rovněž doporučuje bohatým investorům uložit část portfolia do zlata především z důvodu měnové volatility, která se v budoucnu zřejmě ještě zvýší a pod tíhou zhoršujících se makrodat z USA a dalších ekonomik. „Zlato v současném prostředí bereme jako pojištění investic. Doporučujeme našim klientům držet nejméně desetinu portfolia ve zlatě a k tomu nějakou dodatečnou část pro využití krátkodobých pohybů na trhu zlata, tedy pro reakci na jeho momentální překoupenost či přeprodanost,“ uvádí Van Van Anantha-Nageswaran.

„Pokud se podíváte na vysvětlení investic nejbohatších lidí do zlata, odrážejí jednoduše jejich nejistotu, která v uplynulých třech čtyřech letech nebyla nikdy vyšší, než nyní. Ptají-li se mne, zda a kdy poroste inflace, musím popravdě odpovědět, že nevím. A neví to nikdo. Zlato je proti tomu zajištěním,“ uvádí Stadler z UBS. Jak poznamenává UBS, nejistý výhled inflace, obtížná předpověď měnového vývoje a obavy ze zpomalování růstu ekonomik zpětinásobily investice do fondu fyzického zlata Pictet, otevřeného před rokem. Jak naznačuje i Julius Baer, rostoucí podíl investorů se veze na vlně spekulativních nákupů zlata vedle majoritní části nákupčích zamýšlejících jeho držení jako dlouhodobé jistoty. U zlata se odhady tohoto podílu dnes pohybují kolem 30 procent, u stříbra proti tomu kolem desetiny všech nákupů. Jak potvrdil i Anthony deChellis z americké pobočky Credit Suisse, je to více případ amerických investorů. „Ptají se, jestli je to bublina a kam až může jít. Růst ceny zlata je fenomén dnešní doby,“ uvedl deChellis. Opatrnější se spekulativními nákupy jsou investoři v Evropě a Asii. „Zájem se zvýšil, ale pozice klientů nemohu nazvat překoupenými,“ uvádí Samir Raslan z Citigroup.

Na další růst ceny zlata, která by se během následující dekády měla dostat na 2000 USD/unce sází známý investor Jim Rogers. Domnívá se, že jeho další růst bude provázen dočasně korekcí spekulativní části investorů po silných růstech drahého kovu v uplynulých týdnech. Rogers uvedl, že pádným důvodem k investicím do drahých kovů je politika Fedu a amerického ministerstva financí, které situaci ještě zhoršily. „Vše se jen zhoršilo. Nezaměstnanost je výše, než před stimuly, ekonomické podmínky jsou celkově horší. Nechme slabé zbankrotovat a konečně vyčistit systém. Investorům je v tomto prostředí mnohem lépe v reálných aktivech typu komodit a drahých kovů,“ uvedl Rogers. Také tento investor upozorňuje na vývoj zlata, které po silném růstu obchoduje na svých historických maximech, vůči stříbru, které stále pod svým historickým maximem setrvává o 60 %. „V tuto chvíli bych se více díval na ten drahý kov, který je ještě levnější,“ poznamenává.